Stroje do ćwiczeń dla policjantów zmienią swój kolor z czarnego na granatowy. Stare będzie można nosić do końca 2021 r. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie umundurowania policjantów.
Nowela jest spowodowana przede wszystkim potrzebą zmiany dotychczasowego wzoru ubioru ćwiczebnego policjantów, a także uwzględnienia w przepisach nowego stanowiska służbowego – starszego dzielnicowego. Od 1997 r. strój do ćwiczeń jest w kolorze czarnym i jest mało wygodny – mundurowi skarżą się, że uszyto go ze słabego surowca. Nowy nie będzie krępował ruchów i zostanie wykonany z nowoczesnych, przewiewnych i bardzo wytrzymałych materiałów. Projekt zakłada przede wszystkim zmianę kolorystyki stroju – na granatowy. Ponadto wprowadza nowe nakrycie głowy – furażerkę – oraz zmianę kroju.
MSWiA proponuje też rezygnację z wymogu zwrotu m.in. bielizny, skarpet, obuwia, koszul, koszulek polo czy T-shirtów przez policjantów zwalnianych ze służby. Te części garderoby i tak nie są później wykorzystywane i niepotrzebnie zajmują miejsce w magazynach.
Resort skierował też do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wysokości i warunków przyznawania policjantom równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie.
Nie zmienia on jednak dotychczasowych kwot za ubiór. Jedynie uwzględnia nowe stanowisko służbowe – starszego dzielnicowego, który również zyska prawo do tego świadczenia. Będzie ono wypłacane w takiej samej wysokości jak dla dzielnicowych.
Etap legislacyjny
W trakcie konsultacji