statystyki

Za złe traktowanie dzieci w żłobku można stracić pracę z dnia na dzień

autor: Artur Radwan08.06.2017, 07:23; Aktualizacja: 08.06.2017, 08:20
Sąd przyznał, że pracownica miała bardzo dużą grupę (20 dzieci) i musiała je zdyscyplinować.

Sąd przyznał, że pracownica miała bardzo dużą grupę (20 dzieci) i musiała je zdyscyplinować.źródło: ShutterStock

Pracodawca przy zwolnieniu dyscyplinarnym podwładnego może wziąć pod uwagę jego naganne naruszenia obowiązków pracowniczych, nawet jeśli miały miejsce po miesięcznym terminie przeznaczonym na takie zwolnienie. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Właściciel żłobka powiadomił organizację związkową, że zamierza zwolnić dyscyplinarnie kobietę, która niewłaściwie zajmowała się dziećmi. Przyczyną miało być ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w okresie od 29 września 2014 r. do 12 listopada 2014 r., polegające na wielokrotnym nienależytym sprawowaniu opieki nad maluchami: krzyki, szarpanie, przykrywanie kocem łącznie z głową i przymuszanie do spania, stawianie do kąta, straszenie zabraniem zabawek lub smoczka, ciągłe wydawanie komend oraz nerwowe i agresywne zachowanie wobec dzieci. Związkowcy jednak nie wyrazili zgody na taką formę rozwiązania umowy o pracę. Niezależnie od tej decyzji pracownica żłobka została zwolniona bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Kobieta odwołała się do sądu I instancji, który orzekł, że dopuściła się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, a podstawą do takiej oceny były przede wszystkim zapisy monitoringu przedłożonego do akt. Sąd stwierdził, że opiekunka nie może zachowywać się w sposób naruszający nietykalność czy godność dwuletnich dzieci. Nie może na nie krzyczeć i nie może nimi szarpać, nie wolno jej postępować w sposób niepedagogiczny. Swoich nieprawidłowych zachowań nie może też usprawiedliwiać niewłaściwym zachowaniem dzieci. Na tej podstawie sąd oddalił jej pozew przeciwko dyrektorowi żłobka.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane