statystyki

Limit mianowań wyższy, chętnych na urzędników tyle samo

autor: Artur Radwan18.05.2017, 07:38; Aktualizacja: 18.05.2017, 09:12
podatki dokumenty urzędnik

Z naszych informacji wynikach, że zainteresowanie tegorocznym egzaminem jest porównywalne do ubiegłego roku.źródło: ShutterStock

Tylko do końca maja można jeszcze zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego na urzędnika mianowanego. W tym roku limit jest wyższy od ubiegłorocznego o 80 miejsc i wyniesie 280. Będzie on pomniejszony o 37 absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którzy też otrzymają mianowanie.

W 2016 r. egzamin na urzędnika mianowanego zdały zaledwie 154 osoby, przy limicie przyjęć wynoszącym 200 osób. Tak złej sytuacji nie było od 1996 r., czyli od uchwalenia pierwszej ustawy o służbie cywilnej. Pojawiają się zarzuty, że tak niska zdawalność to efekt celowego działania rządu, który, by zaoszczędzić na wydatkach, polecił zwiększyć trudność pytań. Dobrosław Dowiat-Urbański, szef służby cywilnej, zaprzeczył stanowczo takim pogłoskom i zlecił KSAP przeanalizowanie sytuacji.

Jedną z przyczyn słabej zdawalności mogła być mniejsza niż zazwyczaj liczba chętnych. – W ubiegłym roku znacznie mniej osób niż w poprzednich latach przystąpiło do postępowania kwalifikacyjnego, a to sprawiło, że nie było wystarczającej liczby dobrych kandydatów, którzy zdaliby egzamin i zmieścili się w limicie – mówi Michał Markocki, urzędnik mianowany, absolwent KSAP.

Z naszych informacji wynikach, że zainteresowanie tegorocznym egzaminem jest porównywalne do ubiegłego roku. Do tej pory zgłosiło się ponad 500 kandydatów.

– Zmienił się też status osób zatrudnionych na wyższych stanowiskach, bo stali się oddzielną grupą niezależną od urzędników mianowanych. Te osoby też nie były zainteresowane egzaminem – dodaje Michał Markocki.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane