statystyki

Mobbing jako zjawisko prawne i psychologiczne

autor: Artur Rycak16.03.2017, 09:28; Aktualizacja: 16.03.2017, 09:58
Co to jest mobbing w sensie prawnym? Kto może być mobberem, a kto ofiarą mobbingu?

Co to jest mobbing w sensie prawnym? Kto może być mobberem, a kto ofiarą mobbingu?źródło: ShutterStock

O co firmy pytają na szkoleniach: W polskim systemie prawnym mobbing jest uregulowany w prawie pracy (art. 943 par. 1-5 kodeksu pracy; dalej: k.p.). Jest to działanie zabronione w tej gałęzi prawa, zatem zachowania polegające na mobbowaniu pracownika są działaniami nielegalnymi.

Mobbing w sensie faktycznym może występować także w relacjach pomiędzy stronami umów cywilnoprawnych (np. w umowie-zleceniu), ale prawo cywilne nie reguluje tego zjawiska.

Ofiara mobbingu ma prawo do zadośćuczynienia oraz odszkodowania na warunkach wynikających z przepisów kodeksu pracy. Zadośćuczynienie przysługuje z tytułu doznania przez ofiarę rozstroju zdrowia z powodu mobbingu. W polskim prawie pracy dla uzyskania zadośćuczynienia nie wystarczy więc stwierdzenie mobbingu, ale konieczny jest skutek w postaci rozstroju zdrowia, który w ewentualnym procesie sądowym stwierdzają biegli (psychiatra, psycholog). Odszkodowanie z kolei należy się pracownikowi wtedy, gdy na skutek doznania mobbingu rozwiązał on stosunek pracy – przy czym kodeks pracy wymaga, aby rozwiązanie umowy przez pracownika nastąpiło na piśmie, w którym należy wpisać przyczynę rozwiązania umowy.

Nie każde nękanie i nie przez każdego

PROBLEM Pracownicy między sobą często mówią o mobbingu, przy czym naszym zdaniem pojęcie to jest nadużywane i niejednokrotnie źle rozumiane. Co to jest mobbing w sensie prawnym? Kto może być mobberem, a kto ofiarą mobbingu?


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane