statystyki

Przy stwierdzeniu choroby zawodowej używanie sprzętu ochronnego nie ma decydującego znaczenia

autor: Paweł Sikora02.03.2017, 10:50; Aktualizacja: 02.03.2017, 10:50
prawo

Sąd przyglądał się sprawie mężczyzny, który od wielu lat był narażony na kontakt z alergenami skóry.źródło: ShutterStock

Prowadzimy tartak. Jeden z naszych pracowników, zatrudniony od wielu lat, nie dosłyszy i skarży się na szum w uszach. Zgłosił się do lekarza, który podejrzewa chorobę zawodową. W tartaku rzeczywiście panuje hałas, ale pracownik został wyposażony w specjalne słuchawki ochronne. Wiemy, że nie zawsze ich używał, i uważamy, iż to wyklucza możliwość stwierdzenia choroby zawodowej. Chcielibyśmy się jednak upewnić, czy rzeczywiście mamy rację.

Nie. Analogicznego stanu prawnego można się doszukać w sprawie o sygn. akt II OSK 1159/16, w której Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok 6 grudnia 2016 r.

O co chodziło w sprawie

Sąd przyglądał się sprawie mężczyzny, który od wielu lat był narażony na kontakt z alergenami skóry. Od 1975 do 2003 r. pracował w elektrowni, a od 1 lutego 2003 r. do chwili obecnej jest zatrudniony w prywatnej spółce kamieniarskiej. Na stanowiskach konserwatora, a następnie starszego konserwatora był narażony na hałas, wibracje oraz pyły przemysłowe. Do jego obowiązków należało przede wszystkim wykonywanie zadań porządkowych polegających na zmywaniu poziomów technologicznych za pomocą węża z wodą pod ciśnieniem oraz zbieraniu za pomocą łopaty rozsypanego gipsu i kamienia wapiennego. Do powiatowego inspektora sanitarnego 1 września 2014 r. trafiło zgłoszenie podejrzenia u niego choroby zawodowej pod postacią alergicznego kontaktowego zapalenia skóry.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane