statystyki

Przy stwierdzeniu choroby zawodowej używanie sprzętu ochronnego nie ma decydującego znaczenia

autor: Paweł Sikora02.03.2017, 10:50; Aktualizacja: 02.03.2017, 10:50
prawo

Sąd przyglądał się sprawie mężczyzny, który od wielu lat był narażony na kontakt z alergenami skóry.źródło: ShutterStock

Prowadzimy tartak. Jeden z naszych pracowników, zatrudniony od wielu lat, nie dosłyszy i skarży się na szum w uszach. Zgłosił się do lekarza, który podejrzewa chorobę zawodową. W tartaku rzeczywiście panuje hałas, ale pracownik został wyposażony w specjalne słuchawki ochronne. Wiemy, że nie zawsze ich używał, i uważamy, iż to wyklucza możliwość stwierdzenia choroby zawodowej. Chcielibyśmy się jednak upewnić, czy rzeczywiście mamy rację.

Nie. Analogicznego stanu prawnego można się doszukać w sprawie o sygn. akt II OSK 1159/16, w której Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok 6 grudnia 2016 r.

O co chodziło w sprawie

Sąd przyglądał się sprawie mężczyzny, który od wielu lat był narażony na kontakt z alergenami skóry. Od 1975 do 2003 r. pracował w elektrowni, a od 1 lutego 2003 r. do chwili obecnej jest zatrudniony w prywatnej spółce kamieniarskiej. Na stanowiskach konserwatora, a następnie starszego konserwatora był narażony na hałas, wibracje oraz pyły przemysłowe. Do jego obowiązków należało przede wszystkim wykonywanie zadań porządkowych polegających na zmywaniu poziomów technologicznych za pomocą węża z wodą pod ciśnieniem oraz zbieraniu za pomocą łopaty rozsypanego gipsu i kamienia wapiennego. Do powiatowego inspektora sanitarnego 1 września 2014 r. trafiło zgłoszenie podejrzenia u niego choroby zawodowej pod postacią alergicznego kontaktowego zapalenia skóry.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane