statystyki

Urzędnik musi mieć mocne argumenty, aby kwestionować ocenę szefa

autor: Artur Radwan01.03.2017, 07:51; Aktualizacja: 01.03.2017, 09:49
komputer-urzędnik

Ne można wykluczyć, że negatywna ocena może wywołać skutki w zakresie praw lub obowiązków pracowniczych.źródło: ShutterStock

Pracownik samorządowy po uzyskaniu pierwszej negatywnej noty okresowej tylko w wyjątkowych sytuacjach może się odwołać do sądu pracy. Tak orzekł SN.

Mężczyzna pracował jako strażnik miejski od 1997 r. na podstawie umowy na czas nieokreślony. W 2010 r. został przeniesiony z referatu komunalnego do referatu dyspozycyjno-interwencyjnego, gdzie miał nowego przełożonego. 13 czerwca 2011 r. urząd miasta rozwiązał z nim stosunek pracy bez wypowiedzenia, wskazując jako przyczynę ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych. Jednak na mocy prawomocnego wyroku sądu mężczyzna został przywrócony do pracy. Po powrocie, w 2012 r., został poddany ocenie okresowej, która okazała się dla niego negatywna. Termin ponownej oceny został wyznaczony na luty 2013 r. Zgodnie z regulaminem pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych, jeśli kolejna ocena jest również negatywna, komendant niezwłocznie rozwiązuje stosunek pracy z pracownikiem z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Pracownik odwołał się od swojej oceny do sądu I instancji. Ten wskazał na rażące dysproporcje z oceną pracy przeprowadzoną w 2010 r., w sytuacji gdy w międzyczasie zarówno zakres obowiązków mężczyzny, jak i potrzebnej wiedzy nie uległy zmianie. Zdaniem sądu jedynym zdarzeniem, co do którego można postawić zarzut niewłaściwego zachowania, był incydent z lutego 2012 r., podczas którego zatrudniony użył słów wulgarnych pod adresem innego pracownika. Takie zachowanie powoda miało jednak charakter incydentalny, i zdaniem sądu nie uprawniało do obniżenia oceny w części odnoszącej się do etycznego postępowania i dbania o wizerunek z 10 punktów z 2010 r. do 1 punktu w 2012 r.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane