statystyki

Posłowie za reformą pracy tymczasowej

autor: Łukasz Guza27.02.2017, 07:25; Aktualizacja: 27.02.2017, 09:12
Zgoda na dalsze procedowanie reformy nie oznacza, że posłowie nie mają wątpliwości co do poszczególnych rozwiązań zawartych w projekcie.

Zgoda na dalsze procedowanie reformy nie oznacza, że posłowie nie mają wątpliwości co do poszczególnych rozwiązań zawartych w projekcie.źródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje, że w znaczący sposób zmienią się zasady zatrudniania pracowników tymczasowych. Rządowy projekt nowelizacji w tej sprawie po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. Nie sprzeciwił się temu żaden z klubów parlamentarnych.

– Celem zmian jest podniesienie standardów pracy tymczasowej. Wraz ze wzrostem liczby agencji oferujących taką usługę oraz korzystających z niej pracodawców pojawiły się informacje o nadużywaniu tej formy zatrudnienia i nieprzestrzeganiu praw pracowników tymczasowych – tłumaczył Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zgoda na dalsze procedowanie reformy nie oznacza, że posłowie nie mają wątpliwości co do poszczególnych rozwiązań zawartych w projekcie. W szczególności dotyczyły one propozycji, zgodnie z którą umowy pracownic tymczasowych, które miałyby się rozwiązać po trzecim miesiącu ciąży, z mocy prawa przedłużałyby się do dnia porodu (tym samym zatrudnione nabędą prawo do zasiłku macierzyńskiego). Posłowie PO i Nowoczesnej podkreślali, że takie rozwiązanie może pogorszyć sytuację kobiet na rynku pracy (agencje nie będą chciały ich zatrudniać z obawy o koszty związane z przedłużeniem umowy). Oba ugrupowania zasygnalizowały, że w trakcie prac w komisji zgłoszą poprawki w tym zakresie.

– Przepisy zapewniają ochronę kobietom w ciąży w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy. Apelujemy o wprowadzenie podobnego mechanizmu w przypadku pracownic tymczasowych, których umowy rozwiązywałyby się przed porodem. Nasz klub zgłosi w tym zakresie poprawkę w toku dalszych prac nad projektem – podkreślała Joanna Augustynowska, posłanka Nowoczesnej.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane