statystyki

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej bez gwarancji dalszej pracy

autor: Karolina Niewęgłowska26.02.2017, 12:00
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Przejście z mocy prawa do nowego pracodawcy to dopiero pierwsza ze zmian, które czekają członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w jednostkach objętych reformąźródło: ShutterStock

Dla wielu członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w jednostkach wchłanianych przez KAS reforma oznacza zmianę warunków pracy lub jej utratę. Dotyczy to również osób w okresie ochronnym.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wejdzie w życie 1 marca 2017 r. KAS to połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Od 1 marca członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnieni w organach administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej staną się automatycznie pracownikami KAS.

Na początek na starych zasadach

Dotychczasowe warunki pracy pozostają bez żadnych zmian. Przepisy ustawy wprowadzającej ustawę o KAS wskazują, że z tym dniem:

- pracownicy zatrudnieni w izbach skarbowych staną się pracownikami zatrudnionymi w izbach administracji skarbowej; pracownicy zatrudnieni w izbach administracji skarbowej otrzymają, nie później niż do 28 lutego 2017 r., pisemną informację o miejscu wykonywania obowiązków służbowych, jeżeli ulega ono zmianie - brak informacji w tym terminie będzie równoznaczny z powierzeniem wykonywania obowiązków służbowych w dotychczasowym miejscu;

- pracownicy zatrudnieni w izbach celnych oraz urzędach kontroli skarbowej staną się z dniem wejścia w życie ustawy pracownikami zatrudnionymi w jednostkach organizacyjnych KAS;


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Daga(2017-02-26 13:12) Zgłoś naruszenie 366

  Sianie strachu to nasza jedyna metoda rządzenia. My Pany nie zostawimy nikogo w spokoju nikogo - dlatego reformujemy szkolnictwo żeby zwolnić 130 tys. nauczycieli, dlatego zamkniemy co 3 szpital żeby zwolnić tysiące lekarzy, dlatego reformujemy skarbówkę żeby zwolnić tysiące urzędników. Niech bydło w tym okupowanym kraju wie że nie ma nic do powiedzenia. Musimy zniszczyć inteligencję. A matołom da się parę złotych i będą potulnymi niewolnikami.

  Odpowiedz
 • przesłanie(2017-02-26 13:18) Zgłoś naruszenie 333

  Coś mi się wydaje ,że wszyscy co cokolwiek robili w PRL zostaną wykoszeni.

  Odpowiedz
 • Polak(2017-02-26 18:53) Zgłoś naruszenie 220

  Tzw. restrukturyzacja zatrudnienia. Swoi czekają już do zatrudnienia na stanowiska kierownicze, pominę fakt wykształcenia i doświadczenia. W wielu zawodach jest ciągła restrukturyzacja, doświadczonych się zwalnia pod byle pretekstem, młodych gniewnych się zatrudnia, a ludzie muszą być cierpliwi tj. np. w instytucjach finansowych, ubezpieczeniowych (tzw. korporacje). (...).

  Odpowiedz
 • a co z CEO KAS?(2017-02-27 05:59) Zgłoś naruszenie 170

  Ja sobie tylko stawiam takie pytanie, kiedy rozważam kwestie kompetetności kadr w administracji - czy naprawdę Minister Banaś mógłby być prezesem korporacji zatrudniającej kilkudziesięciu pracowników? Czy by go zatrudniono, czy ma taką osobowość i takie kompetencje? Mierzmy wszystkich jedna mirą, a nie tylko szeregowych pracowników oceniajmy na trzeźwo w KAS.

  Odpowiedz
 • ruski troll(2017-02-26 12:27) Zgłoś naruszenie 162

  Redakcjo! Dajcie wpis o nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. W ciągu 6 miesięcy wszyscy pracownicy służby zagranicznej będą zwolnieni, jeżeli nie otrzymają nowych warunków zatrudnienia lub nie zaakceptują zaoferowanych warunków.

  Odpowiedz
 • ant(2017-02-27 05:17) Zgłoś naruszenie 130

  Zmiany mogą się zdarzyć, ale problem w tym, że w Polsce zazwyczaj wygląda to tak, że jakiś nawiedzony ma ideę fix i zerowe kwalifikacje do rządzenia czymkolwiek. Efekt reformy będzie taki, ze narobi się dziadostwa, reformator za to weźmie premię i zwieije albo na emeryturę, albo na inny stołek. Przez 15 lat pracowałem w administracji i naoglądałem się takich chorych reform, kiedy rozwalano potrzebne i dobrze działające struktury, w zamian wprowadzając urojone potworki, nikomu niepotrzebne. A wierzcie mi, że nic tak nie demoralizuje urzędników jak utrata pewności zatrudnienia (bo te ochłapy, które państwo płaci żadną zachętą się nie stają).

  Odpowiedz
 • Nowelizacja - druk sejmowy nr 1297(2017-02-26 20:08) Zgłoś naruszenie 80

  W piątek Senat klepnął zmianę Przepisów przejściowych. Nie będzie podwójnych odpraw dla odchodzących na emeryturę. Dodano ust. 4a w art. 170. Będzie brzmiał następująco: „4a. Przepis ust. 4 nie stosuje się do pracowników oraz funkcjonariuszy, którzy nabyli prawo do odprawy przysługującej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.” Oficjalne uzasadnienie jest takie - Wprowadzana regulacja ust. 4a w art. 170 stanowi przepis szczególny wyłączający prawo pracowników i funkcjonariuszy do odprawy w związku z wygaśnięciem stosunku pracy albo służby, w przypadku nabycia przez pracownika albo funkcjonariusza prawa do odprawy przysługującej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Projektowane rozwiązanie zapewni równe traktowanie, w zakresie przysługujących świadczeń, pracowników i funkcjonariuszy, którym wygaśnie stosunek pracy albo stosunek służbowy, na podstawie art. 170 ust. 1 ustawy wprowadzającej KAS i przejdą oni na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, w stosunku do pracowników i funkcjonariuszy, którzy przejdą na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przed dniem wejścia w życie ustawy o KAS. Należy wskazać, że również ustawa o służbie cywilnej oraz pragmatyki służb mundurowych (np. ustawa o Policji, ustawa o Straży Granicznej), przewidują regulacje ograniczające prawo do pobierania podwójnych świadczeń, w przypadku zbiegu uprawnienia do świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem z pracy albo służby oraz nabycia prawa do emerytury.

  Odpowiedz
 • Niemiec(2017-02-27 09:37) Zgłoś naruszenie 40

  Jest rotacja zatrudnienia. Dalszą pracę gwarantowały niemcy hitlera

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane