statystyki

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej bez gwarancji dalszej pracy

autor: Karolina Niewęgłowska26.02.2017, 12:00
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Przejście z mocy prawa do nowego pracodawcy to dopiero pierwsza ze zmian, które czekają członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w jednostkach objętych reformąźródło: ShutterStock

Dla wielu członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w jednostkach wchłanianych przez KAS reforma oznacza zmianę warunków pracy lub jej utratę. Dotyczy to również osób w okresie ochronnym.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wejdzie w życie 1 marca 2017 r. KAS to połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Od 1 marca członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnieni w organach administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej staną się automatycznie pracownikami KAS.

Na początek na starych zasadach

Dotychczasowe warunki pracy pozostają bez żadnych zmian. Przepisy ustawy wprowadzającej ustawę o KAS wskazują, że z tym dniem:

- pracownicy zatrudnieni w izbach skarbowych staną się pracownikami zatrudnionymi w izbach administracji skarbowej; pracownicy zatrudnieni w izbach administracji skarbowej otrzymają, nie później niż do 28 lutego 2017 r., pisemną informację o miejscu wykonywania obowiązków służbowych, jeżeli ulega ono zmianie - brak informacji w tym terminie będzie równoznaczny z powierzeniem wykonywania obowiązków służbowych w dotychczasowym miejscu;

- pracownicy zatrudnieni w izbach celnych oraz urzędach kontroli skarbowej staną się z dniem wejścia w życie ustawy pracownikami zatrudnionymi w jednostkach organizacyjnych KAS;


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Daga(2017-02-26 13:12) Zgłoś naruszenie 366

  Sianie strachu to nasza jedyna metoda rządzenia. My Pany nie zostawimy nikogo w spokoju nikogo - dlatego reformujemy szkolnictwo żeby zwolnić 130 tys. nauczycieli, dlatego zamkniemy co 3 szpital żeby zwolnić tysiące lekarzy, dlatego reformujemy skarbówkę żeby zwolnić tysiące urzędników. Niech bydło w tym okupowanym kraju wie że nie ma nic do powiedzenia. Musimy zniszczyć inteligencję. A matołom da się parę złotych i będą potulnymi niewolnikami.

  Odpowiedz
 • przesłanie(2017-02-26 13:18) Zgłoś naruszenie 333

  Coś mi się wydaje ,że wszyscy co cokolwiek robili w PRL zostaną wykoszeni.

  Odpowiedz
 • Polak(2017-02-26 18:53) Zgłoś naruszenie 220

  Tzw. restrukturyzacja zatrudnienia. Swoi czekają już do zatrudnienia na stanowiska kierownicze, pominę fakt wykształcenia i doświadczenia. W wielu zawodach jest ciągła restrukturyzacja, doświadczonych się zwalnia pod byle pretekstem, młodych gniewnych się zatrudnia, a ludzie muszą być cierpliwi tj. np. w instytucjach finansowych, ubezpieczeniowych (tzw. korporacje). (...).

  Odpowiedz
 • a co z CEO KAS?(2017-02-27 05:59) Zgłoś naruszenie 170

  Ja sobie tylko stawiam takie pytanie, kiedy rozważam kwestie kompetetności kadr w administracji - czy naprawdę Minister Banaś mógłby być prezesem korporacji zatrudniającej kilkudziesięciu pracowników? Czy by go zatrudniono, czy ma taką osobowość i takie kompetencje? Mierzmy wszystkich jedna mirą, a nie tylko szeregowych pracowników oceniajmy na trzeźwo w KAS.

  Odpowiedz
 • ruski troll(2017-02-26 12:27) Zgłoś naruszenie 162

  Redakcjo! Dajcie wpis o nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. W ciągu 6 miesięcy wszyscy pracownicy służby zagranicznej będą zwolnieni, jeżeli nie otrzymają nowych warunków zatrudnienia lub nie zaakceptują zaoferowanych warunków.

  Odpowiedz
 • ant(2017-02-27 05:17) Zgłoś naruszenie 130

  Zmiany mogą się zdarzyć, ale problem w tym, że w Polsce zazwyczaj wygląda to tak, że jakiś nawiedzony ma ideę fix i zerowe kwalifikacje do rządzenia czymkolwiek. Efekt reformy będzie taki, ze narobi się dziadostwa, reformator za to weźmie premię i zwieije albo na emeryturę, albo na inny stołek. Przez 15 lat pracowałem w administracji i naoglądałem się takich chorych reform, kiedy rozwalano potrzebne i dobrze działające struktury, w zamian wprowadzając urojone potworki, nikomu niepotrzebne. A wierzcie mi, że nic tak nie demoralizuje urzędników jak utrata pewności zatrudnienia (bo te ochłapy, które państwo płaci żadną zachętą się nie stają).

  Odpowiedz
 • Nowelizacja - druk sejmowy nr 1297(2017-02-26 20:08) Zgłoś naruszenie 70

  W piątek Senat klepnął zmianę Przepisów przejściowych. Nie będzie podwójnych odpraw dla odchodzących na emeryturę. Dodano ust. 4a w art. 170. Będzie brzmiał następująco: „4a. Przepis ust. 4 nie stosuje się do pracowników oraz funkcjonariuszy, którzy nabyli prawo do odprawy przysługującej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.” Oficjalne uzasadnienie jest takie - Wprowadzana regulacja ust. 4a w art. 170 stanowi przepis szczególny wyłączający prawo pracowników i funkcjonariuszy do odprawy w związku z wygaśnięciem stosunku pracy albo służby, w przypadku nabycia przez pracownika albo funkcjonariusza prawa do odprawy przysługującej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Projektowane rozwiązanie zapewni równe traktowanie, w zakresie przysługujących świadczeń, pracowników i funkcjonariuszy, którym wygaśnie stosunek pracy albo stosunek służbowy, na podstawie art. 170 ust. 1 ustawy wprowadzającej KAS i przejdą oni na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, w stosunku do pracowników i funkcjonariuszy, którzy przejdą na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przed dniem wejścia w życie ustawy o KAS. Należy wskazać, że również ustawa o służbie cywilnej oraz pragmatyki służb mundurowych (np. ustawa o Policji, ustawa o Straży Granicznej), przewidują regulacje ograniczające prawo do pobierania podwójnych świadczeń, w przypadku zbiegu uprawnienia do świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem z pracy albo służby oraz nabycia prawa do emerytury.

  Odpowiedz
 • Niemiec(2017-02-27 09:37) Zgłoś naruszenie 40

  Jest rotacja zatrudnienia. Dalszą pracę gwarantowały niemcy hitlera

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane