statystyki

Lepiej pracować w dyskoncie niż w policji

autor: Bożena Wiktorowska22.02.2017, 19:00
policja policjant

Wydatki na zwiększenie uposażeń funkcjonariuszy nie rosną systematycznie.źródło: ShutterStock

Rafał Jankowski: Funkcjonariusze powinni otrzymywać wynagrodzenie adekwatne do wykonywanej pracy, to jest służby z narażeniem zdrowia i życia. Niestety tak nie jest.

Ile zarabia początkujący policjant?

Ze wszystkimi dodatkami około dwóch tysięcy pięciuset złotych brutto.

Czy pana zdaniem funkcjonariusze policji zarabiają za mało?

Tak. Nikt nie będzie narażać swojego zdrowia, a nawet życia za takie pieniądze. Zarobki w dyskontach stanowią konkurencję dla służby w policji. Szczególnie dla młodych osób rozpoczynających karierę zawodową.

Jednak jeszcze niedawno policja się chwaliła, ile to jest osób chętnych na jedno miejsce.

W policji coraz głośniej się mówi o tym, że w województwach zachodnich może zabraknąć funkcjonariuszy. Osoby nabywające uprawnienia emerytalne uciekają ze służby na emeryturę. A chętnych na ich miejsca nie ma. Tak się dzieje w Wielkopolsce, w Lubuskiem, na Dolnym Śląsku. Młodzi ludzie wybierają pracę za Odrą, gdzie mogą zarobić więcej. Natomiast ci, którzy z różnych powodów wolą zostać w Polsce, decydują się na pracę w innych branżach.

Czy to oznacza pogorszenie bezpieczeństwa w zachodniej części Polski?

To nie jest wykluczone.

Czy zarobki policjantów są takie same w całej Polsce?


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (74)

  • emeryt z wyboru(2017-02-22 21:24) Zgłoś naruszenie 1066

    Przepracowałem w tym resorcie 27 lat poświęcając się służbie kosztem rodziny bezgranicznie i w najpiękniejszym okresie swojego życia.Dzisiaj bardzo tego żałuję,bo zostałem wraz z rodziną przez polskie państwo "okradziony" z godności i oszukany wyrzucony na śmietnik historii Ja się ze złożonego ślubowania wywiązałem i nie zhańbiłem munduru.Państwo polskie nie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Xxxx(2017-02-22 22:22) Zgłoś naruszenie 778

    Pracuje już 25 lat 13 lat w służbach 2900 zł na rękę nie jest źle ale praca w weekendy nocki nie narzekam dzieci nigdy nie pośle do Policji nie warto wyścig szczurów marne zarobki i zero szacunku od ludzi i przełożonych.a teraz do 55 i dobrze to już było

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Hu(2017-02-22 22:07) Zgłoś naruszenie 494

    Mało chętnych ? 80% nie przechodzi multiselektu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PREDATOR(2017-02-23 11:39) Zgłoś naruszenie 497

    Ta dyskusja jest bezprzedmiotowa ponieważ policjanci wiedzą lepiej jak pracuje się w biedronce, a pracownicy biedronki wiedzą najlepiej jak jest w policji. Przestańcie bełkotać i niech każdy w końcu zajmie się swoją robotą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2017-02-22 22:06) Zgłoś naruszenie 428

    Ja odszedlem z wojska po 20 latach. Mama emki 2700 plus na tirach zarabiam 5500. Zyje se jak Pan. Lepiej niz w sluzbie. Czolem

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • @ karol(2017-02-22 20:30) Zgłoś naruszenie 424

    Co tam policja . Macierewicz brał z biedronki do wywiadu wojskowego. Po 17 dniowym szkoleniu dostał byś stopień oficerski i przywileje o jakich ci się nawet nie śniło. Dlaczego nie skorzystałeś z okazji ? Spałeś na kartonach w magazynie jak był nabór ?

    Odpowiedz
  • Andrzej (2017-02-23 07:06) Zgłoś naruszenie 4013

    Za takie bardzo niskie zarobki nie można godnie żyć i utrzymać rodziny, pracownik na budowie zarabia KILKA razy więcej, lepiej wyjechać za granicę. Tu nie ma żadnych perspektyw.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Tragedia(2017-02-23 09:54) Zgłoś naruszenie 295

    Jeżeli chcecie zmarnować sobie jak i rodzinie życie i zdrowie to firma czeka. Będziecie tyrać 2 miesiące w miesiącu za jedne ochłapy bo nikt wam za nadgodziny nie zapłaci i wolnego nie odda.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Max(2017-02-22 20:32) Zgłoś naruszenie 288

    Skoro jest tak dobrze , to dlaczego jest tak źle. Nawet gdybym miał po 10 latach odejść na emeryturę ,to za takie pieniądze życia bym nie narażał.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • karol(2017-02-22 20:05) Zgłoś naruszenie 2884

    Zapomniał ten Pan o innych przywilejach typu wcześniejsza emerytura 13, dodatki za dojazdu do pracy, służbowe szkolenia narciarskie w górach i innych terenach rekreacyjnych? Kasjerki z biedronki nikt nie wyśle na kilka dni w góry na szkolenie narciarskie czy nie da darmowych wstępów na basen 13 też nie ma. Jak mu tak źle to niech rzuci wszystko i przyjdzie do mnie do biedronki to zobaczy jaki to miód.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Balbina(2017-02-23 08:05) Zgłoś naruszenie 247

    skoro jest tak dobrze to dlaczego nie ma chętnych

    Odpowiedz
  • zbych(2017-02-24 14:18) Zgłoś naruszenie 222

    W policji już nie ma czego szukać !!!! Dobre czasy skończyły się wraz z końcem milicji i początkiem policji. Zarobki 3000 zł to wszystko co osiąga policjant z 20 letnim stażem służby. Nieliczni i "dobrze ustosunkowani oraz umocowani" osiągają wyższe stanowiska zarabiając więcej ale jest ich bardzo niewielu, wyższa i lepiej opłacana kadra kierownicza to zaledwie kilka procent w policji i straszny tłok aby tam się dopchać. Ogromna większość pracuje i 3 tyś po 20 latach to wszystko. Tam już nie warto pracować, jeszcze teraz 25 lat i wiek 55 lat - kpina. Poszedłem na emeryturę po 20 latach i mam 1970 zł emerytury dorabiam jako spawacz nierdzewki i biorąc wypłatę pluję sobie w brodę co tak długo robiłem w policji, mogłem dawno odejść zaraz po 15 latach i już od dawna pracować normalnie jak "biały człowiek" a nie jak niewolnik którym pomiatają przez wszystkich, ludzie i przełożeni. Jak to kiedyś powiedział Jerzy Dziewulski- policja praca bez przyszłości i droga prowadząca do nikąd.

    Odpowiedz
  • agent Tomek na zasłużonej emeryturze(2017-02-22 20:23) Zgłoś naruszenie 2122

    A 35-letni strudzony służbą emeryt agent Tomek na to: NIEMOŻLIWE!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rafal(2017-02-23 16:10) Zgłoś naruszenie 200

    Problem w tym p. Inspektorze ze ma racje, Pan zapewne z wysokosci swego komendanckiego stolka tego nie widzial.

    Odpowiedz
  • Zenek Z.(2017-02-24 16:59) Zgłoś naruszenie 190

    Nikt nie wie jak bezradny jest policjant wobec tępego systemu policji i przełożonych,którzy traktują tą firmę jak swój prywatny folwark! Awanse, nagrody, etaty rozdają *********** Nadgodziny bądź mawet niedogodziny mają *********** Inni tylko nadgodziny bez odbioru bo fałszowane grafiki(korekty :-) ), służby w każde święta.weekendy. nocki . To jest sprawiedliwa i uczciwa policja. Książkę możma napisać. Nie polecam takiej pracy!

    Odpowiedz
  • aaaaaaaaaaa(2017-02-23 08:13) Zgłoś naruszenie 1950

    ludzie szary policjant zarabia od 2500 do 4000 detektyw dzielnicowy, wszyscy w/w mają 14 pensji do roku (13 i mundurówke) zwrot za dojazdy do pracy , dodatek za brak mieszkania nawet jak maja zapisują na kogoś innej by mieć , emeryturę mają po15/25 latach służby darmowe szkolenia urlopy mają dłuższe niż pani z biedronki i z pewnością wyższe dofinansowanie do tychże , bony talony i tym podobne w zależności od stażu nawet dodatkowego urlopu 15 dni do niedawna mieli 100 procentowe chorobowe teraz podobno znowu będą mieli jak sie policjantowi dziecko rodzi to ma 5-6 dni urlopu pani z biedronki 2 CZy dziecko policjanta jest ważniejsze czy jego ślub niż pani z Biedronki ? to ona nie wykonuje żadnej pracy? nie spotyka się z ludźmi? leży?głupią sprawę na komisariacie załatwić to 45 mi czekania w holu zanim pan asystent kawkę wypije To się nazwya równouprawnienie jescze zrozumiem tych w prewensji ale te umalowane rzeczniczki prasowe ktore sa policnatkami a wlasciwie tylko odpowiadają dla mediów i tyle ?one naRAŻAJĄ ZYCIE? i zdrowie?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Jo(2017-02-23 11:38) Zgłoś naruszenie 173

    Najważniejsze że oficerowie którzy siedzą na ****** w biurach i narażają swoje nieskalane dłonie na odciski od długopisa zarabiają godnie . To się nazywa sprawiedliwosc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2017-02-22 21:16) Zgłoś naruszenie 1235

    Jestem inspektorem Policji w stanie spoczynku. Uważam, że Pan Przewodniczący Jankowski jest bardzo dobrym przewodniczącym, lepszym od poprzedniego...... ale teraz przesadził. Jeśli nie będzie znał pewnego umiaru, to dla naszej formacji może przynieść więcej szkód niż pożytku

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • aaaaaaaaaa(2017-02-23 08:22) Zgłoś naruszenie 1028

    pani z biedronki 2500 brutto zasuwa cały tydzień nosi też ciężkie rzeczy pracuje w niedziele za wyjątkiem świąt ma do czynienia z zdenerwowanymi klientom jak ona zachoruje to przychodzi zakatarzona do pracy za 80 procent pod groźba zwolnienia a nie jak policnat 100 bo naraża życie(więcej górników zgnielo w kopalniach niż policjantów) ślub pani wyceniono na 2 dni pana policjanta na 5-6 dni okolicznościowego bo wesele władzy ważniejsze ? dziecko policjanta ważniejsze 5 dni na to by się nim cieszyć rodzina policja ta ważniejsza ma więcej urlopu urlop władzy ważniejszy musi mieć go więcej zapomogi większe niż pani w biedroce bo biedny polinat ważniejszy Pani w biedroce 65 lat ale kiedyś możei 70 jak wladza się zmieni na po pan policjant 55 kiedyś po 15 latach Ile pań z biedronki po emeryturze pracuje w biedronce? do 70? a ilu policjantów siedzi zamiast iśc na emeryturę ? wielu czyli ni taka zla praca jak pisza

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Nauczyciel(2017-02-23 00:54) Zgłoś naruszenie 1026

    A co ma powiedzieć nauczyciel najniższa krajowa obecnie to 2000 brutto zaczynający nauczyciel ma 2.294 zł - uczeń kończący zasadniczą szkołę zawodową zarabia więcej od nauczyciela - to jest wstyd dla kraju, że taka sytuacja ma miejsce - w krajach zachodnich taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Podwyżki to jakieś ochłapy typu 30-40 zł. jak już inflacja wcześniej wszystko zjadła.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz