– Od dwóch lat zdecydowanie więcej jest ofert pracy z budownictwa, przemysłu i z transportu a więc z branż, w których dominują mężczyźni – wyjaśnia dr Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z badań NBP wynika również, że wśród nowych imigrantów z Ukrainy dominują osoby młode. Więcej jest osób bezdzietnych – ich odsetek wzrósł z 24,4 proc. przed 2013 r. do 54 proc. w następnych latach. – Może to prowadzić do sytuacji, w której część z nich nie będzie miała motywacji, by powrócić na Ukrainę, i będzie chciała pozostać w Polsce na stałe lub migrować dalej do innych krajów Unii Europejskiej – oceniają analitycy NBP.

Ukraińcy przyjeżdżający do pracy w Polsce to osoby dobrze wykształcone – 37,7 proc. ma dyplom wyższej uczelni, 53,9 proc. wykształcenie średnie, a jedynie 8,4 proc. zawodowe lub niższe. Jednak zdecydowana większość z nich (70,7 proc.) wykonuje proste prace fizyczne niewymagające kwalifikacji. Pracują przeciętnie 54 godziny w tygodniu, a ich średnie przeciętne zarobki na rękę wynoszą ok. 2,1 tys. zł. Zarobione w Polsce pieniądze przekazuje do swojego kraju dwie trzecie Ukraińców. W 2015 r. przekazali oni łącznie 5 mld zł, a w 2014 r. – 3,6 mld zł – szacuje NBP.