Millenialsi tupnęli nogą i zmienili rynek pracy. Albo pracodawcy podniosą pensje, albo młode pokolenie wyjedzie z kraju

autor: Karolina Nowakowska16.02.2017, 07:03; Aktualizacja: 20.02.2017, 20:11
freelancer praca pracownik

Firmy muszą pamiętać, że pracownik to inwestycja, a nie koszt.źródło: ShutterStock

- Polski rynek pracy przez wiele był rajem dla pracodawców. Kiedy kilka lat temu doradzałam firmom, żeby zaczęły budować swoją markę jako pracodawcy (co trwa nawet kilka lat), zbywano mnie, często słyszałam, że taka strategia nie jest potrzebna, a wręcz niech pracownicy cieszą się, że mają pracę. Tymczasem największe światowe firmy odniosły swoje sukcesy właśnie dzięki pracownikom, dzięki spójnej strategii marki pracodawcy - mówi Justyna Piesiewicz Head of HR & Employer Branding Practice, President of the Board IACL Polska.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • bmW(2018-08-28 14:50) Zgłoś naruszenie 10

    Polski rynek pracy przez wiele był KOŁCHOZEM dla pracodawców.

    Odpowiedz
  • cd(2017-02-17 13:43) Zgłoś naruszenie 102

    Czy oni nie wiedzą, że nasi pracodawcy są jeszcze na tzw. dorobku, co prawda już ponad ćwierć wieku...

    Odpowiedz
  • dyskryminacja zarobkowa(2017-02-17 11:44) Zgłoś naruszenie 181

    pracodawcy zatrudniaja nowych (czesto mlodych) pracownikow za wynagrodzenie duzo wyzsze od tego, ktore otrzymuja tzw starzy pracownicy ( z duzym doswiadczemien, czesto latami na umowach na czas okreslony). Zgodnie z prawem obowiazuje rownosc placy za taka sama pracę. Jak to sprawdzic jesli pracownicy musza podpisywac klazuje o tajnosci wynagrodzenia, pracodawcy sami nie ujawniaja tych krzywdzacych roznic itd? Moze jakis prawnik poradzi jak wieloletni pracownik moze skutecznie upomniec sie u pracodawcy o podwyzke do poziomu pensji nowego pracownika?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Oo(2017-02-17 10:03) Zgłoś naruszenie 160

    Tupanie nóżką zmieni się w pakowanie jak wyschną środki unijne, zostaliśmy przyjęci do uni żeby miał kto pracować na zachodnie emerytury. Analizy mówiły około 3 milionach w pierwszym etapie i 3 w drugim (swoją drogą niezłych analityków mają i dużo się nie pomylili).

    Odpowiedz
  • adriel(2017-02-17 00:32) Zgłoś naruszenie 333

    Jak już ktoś zauważył to dorabianie teorii do zaobserwowanego zjawiska. Millenialsi g.. zrobili, a już na pewno nie tupnęli nogą - demografia robi swoje. 10 lat temu mieliśmy jakieś 565 tys 18-latków i ponad 700 tys 25-latków. W 2017 mamy 380 tys. 18-latków i 515 tys 25-latków. To spadek o 185 tys w obu grupach. ROCZNIE! Za 5 lat liczba 25-latków spadnie jeszcze o jakieś 100 tysięcy. Plus od października tego roku odejdzie kilkaset tysięcy "obniżonych" emerytów. Przedsiębiorcy - powodzenia. A tak serio, to nawet Ukraińców nie znajdziecie w takich ilościach na dłuższą metę. Automatyzacja zostanie wymuszona. No ale w tym kraju inaczej się chyba nie da.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2017-02-16 14:53) Zgłoś naruszenie 207

    Za wszystko winna jest jedynie pogoń za taniościa. Ludzie chcą najtaniej, to biznes daje im jak najtaniej. I trzeba przy tym mało płacić. Ludzie, goniąc tylko za najniższą ceną, sami sobie szykują taki a nie inny los - czyli 2000 zł wypłaty i koniec na tym. Jak wszystko ma być tylko najtańsze, to wypłaty tez musza być niskie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Eliza(2017-02-16 13:36) Zgłoś naruszenie 271

    Bardzo dobry artykuł. Nakłady poniesione w inwestowanie, czasami wiele lat, muszą się zwrócić!!!! Pracodawcy, którzy tego nie rozumieją, mają problemy z dużą rotacją.

    Odpowiedz
  • Kot(2017-02-16 13:13) Zgłoś naruszenie 390

    Jak zwykle ukazana jest tylko jedna strona medalu i raczej jest to dorabianie ideologii do zaobserwowanego zjawiska A zjawisko to jest tworzone przez sam lokalny rynek pracy wysokie wymagania w stosunku niskich do zarobków duża mobilność dobra znajomość języków obcych tanie loty nieograniczony dostęp do rynku unijnego ograniczony dostęp do rynku lokalnego brak stałych umów zbyt wysoka specjalizacja brak możliwości rozwoju no i zgodzę się z tym że ludzie emigrują zarobkowo w poszukiwaniu lepszej kultury pracy Moim zdaniem to jest pokolenie plus - z aspiracjami, ambitnych i świadomych Jeśli lokalne rynki nie zaspokoją ich ambicji to mają możliwości i odwagę by sięgać dalej A ostatni zgasi światło

    Odpowiedz
  • Milusinski(2017-02-16 12:09) Zgłoś naruszenie 281

    najbardziej głupie jest poszukiwanie pracownika przez firmy pośrednie! Od razu wiadomo ze to jakiś syf. A wymagania.... hehe...... obsługa komputera itp.... czy w dzisiejszych czasach są jeszcze ludzie którzy nie umieją tego robić? Nawet babcie maja smartfony

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Bogda(2017-02-16 11:49) Zgłoś naruszenie 402

    Niech zatrudni swoją rodzinę za najniższą krajową i robi interes

    Odpowiedz
  • bravo(2017-02-16 11:27) Zgłoś naruszenie 2323

    Jestem za! Myśle że milenialsi powinni zakładać firmy jak my w tym wieku i zatrudniac millenialsow za 5-8 tys. Tak dla pewnosci że feedback działa w 2 strony

    Odpowiedz
  • qqq(2017-02-16 09:16) Zgłoś naruszenie 2012

    Dobrze wykształceni ludzie, zwłaszcza inżynierowie - absolwenci dostają w przemyśle naprawdę niezle pensje na początek..I to nie w Warszawie. Moj kolega po stażu 5,5 tys. koleżanka po stażu 4,7zł.Trzeba mieć w ręku konkretny fach.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • XXYYZZ(2017-02-16 08:54) Zgłoś naruszenie 751

    Kultura pracy . Etyka zarządzania ? Większość pracodawców/szefów nie ma o tych zasadach tzw. zielonego pojęcia! W Polsce - w znacznej przewadze - panuje układ feudalny, a pracodawcy nie orientują się, że zarządzanie to wiedza o mechanizmach i przewidywalności skutków, to świadomość wartości jaką jest lojalny i zmotywowany pracownik, to wartość dodana firmy. Niech młode pokolenie uczy pracodawców, równieśników i z pokolenia rodziców, prawidłowości ekonomicznych i międzyludzkich, często boleśnie, włącznie z eliminacją z rynku. Ale też nie zapominając, że rynek pracy stawia wymagania obu stronom zatrudniania. Zmiany mentalności trwają dłużej, rynkowe zmiany wymuszą szybszą edukację, oby!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • realny(2017-02-16 08:52) Zgłoś naruszenie 1363

    Jaki problem, niech zakładają firmy i prowadzą działalność. Niech zobaczą jak to wygląda w praktyce! Każdy by chciał mieć podane na tacy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realista(2017-02-16 08:09) Zgłoś naruszenie 1113

    Kultura zarządzania w Polsce nie istnieje. Pracownik traktowany jest jako "robot uniwersalny", sterowany przy pomocy zapisu w zakresie obowiązków - "inne polecenia pracodawcy". Opłacany nie pensją, tylko zasiłkiem na przeżycie. Zdanie pracownika nie jest brane pod uwagę w niczym, bo przecież pracodawca ma zawsze rację i wie wszystko najlepiej. Wysokie bezrobocie wyrobiło takie zwyczaje, że nie ma się co dziwić, że młodzi ludzie wyjeżdżają.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz