statystyki

Czy odwołanie ze stanowiska dyrektora szkoły powoduje rozwiązanie stosunku pracy

autor: Leszek Jaworski13.01.2017, 18:00
podatki dokumenty urzędnik

Powierzenie nauczycielowi stanowiska dyrektora szkoły powoduje w sferze zatrudnienia nałożenie na niego za jego zgodą dodatkowych obowiązków i przyznanie mu dodatkowych uprawnieńźródło: ShutterStock

Burmistrz, powołując się na szczególnie uzasadniony powód, odwołał mnie z funkcji dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego przed upływem 5-letniej kadencji. W tej samej placówce jestem również nauczycielką dyplomowaną, zatrudnioną na podstawie mianowania. Burmistrz uważa, że odwołanie oznacza rozwiązanie stosunku pracy. Zamierzam oddać sprawę do sądu pracy. Czego mogę się domagać? Czy rzeczywiście odwołanie powoduje taki skutek, jak twierdzi burmistrz?

Odwołanie dyrektora szkoły w szczególnie uzasadnionych przypadkach, tj. w trybie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm., dalej u.s.o.), nie skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy. Dochodzi bowiem wtedy jedynie do zmiany jego treści. Odwołany dyrektor zostaje pozbawiony funkcji i uprawnień związanych z kierowaniem placówką i powraca na poprzednio zajmowane stanowisko. W tym przypadku wchodzą także w grę konsekwencje finansowe. Były szef szkoły w ramach wynagrodzenia nie będzie otrzymywał dodatku funkcyjnego. Gdy odwołanie ze stanowiska na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 u.s.o. nastąpiło niezgodnie z prawem, osobie odwołanej przysługuje prawo do odszkodowania.

Kontynuacja zatrudnienia

Powyższy pogląd potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 19 maja 2011 r. (sygn. akt I PK 267/10). W tym orzeczeniu stwierdził on, że powierzenie stanowiska dyrektora zatrudnionemu w szkole nauczycielowi jest tylko okresową zmianą dotychczasowych warunków zatrudnienia. Sąd podkreślił, że powierzenie funkcji kierowniczej nie jest aktem nawiązania stosunku pracy na stanowisku dyrektora, niezależnie od tego, czy powierza się ją nauczycielowi zatrudnionemu w danej szkole, czy też niepozostającemu uprzednio w stosunku pracy z tą placówką. Skoro – jak twierdzi SN – objęcie funkcji nie wiąże się z nawiązaniem nowego stosunku pracy, to odwołanie nie powoduje tym samym jego rozwiązania. Co więcej, nie następuje także zmiana podstawy zatrudnienia z mianowania na powołanie. W myśl bowiem art. 36a ust. 1 u.s.o. stanowisko dyrektora szkoły powierza organ prowadzący szkołę. Natomiast zgodnie z art. 36 ust. 1 u.s.o. szkołą kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora.

Treść tych przepisów nie oznacza powołania w rozumieniu art. 68 kodeksu pracy. Przepisy ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela nie przewidują bowiem możliwości zatrudnienia nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego na podstawie powołania. Czytelniczka zaś, obejmując funkcję, była i jest obecnie nauczycielem dyplomowanym (por. wyrok SN z 6 grudnia 2005 r., sygn. akt III PK 96/05).

Reasumując, powierzenie nauczycielowi stanowiska dyrektora szkoły powoduje w sferze zatrudnienia nałożenie na niego za jego zgodą dodatkowych obowiązków i przyznanie mu dodatkowych uprawnień, a więc wpływa na treść jego stosunku pracy wynikającego z nominacji albo umowy o pracę.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane