statystyki

Polacy jak cudzoziemcy. Takie same konsekwencje za pracę na czarno

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.01.2017, 07:30; Aktualizacja: 12.01.2017, 08:24
pracownik praca

ZUS ma prawo domagać się opłacenia zaległych składek od firm, które unikają tego obowiązku, bez względu na to, czy pracownikiem jest cudzoziemiec, czy też obywatel Polski.źródło: ShutterStock

Według GIP straty z tytułu nieodprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczek na podatek dochodowy przekraczają 6 mld zł rocznie.

Obecnie w przypadku wykrycia, że pracodawca zatrudnia nielegalnie obywatela państw trzecich, zakłada się, że stosunek pracy istniał przez trzy miesiące. Tak wynika z art. 4 ust. 2 ustawy z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2012 r. poz. 769). Wówczas firma, która zatrudniała na czarno, musi m.in. za ten czas zapłacić zaległe składki.

– Dlaczego podobnego rozwiązania nie wprowadzić dla obywateli polskich, zatrudnionych na czarno lub na podstawie umów śmieciowych, skoro przepisy dopuszczają takie rozwiązania dla przebywających w Polsce nielegalnie cudzoziemców – wskazuje w piśmie skierowanym do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Maciejewski, poseł PiS.

Dodaje, że każde wykrycie pracy na czarno rodziłoby z mocy prawa skutek dla podmiotu zatrudniającego polegający na obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy za okres trzech miesięcy bez względu na faktyczny okres zatrudnienia pracownika. Odbywałoby się to na podstawie decyzji wydanej przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego i dyrektora oddziału ZUS po ich uprzednim zawiadomieniu przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy. Od takiej decyzji (opatrzonej rygorem natychmiastowej wykonalności) pracodawcy przysługiwałoby odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane