statystyki

Lekarze stażyści od 2017 z pełnym prawem wykonywania zawodu

autor: Aleksandra Kurowska29.12.2016, 09:14; Aktualizacja: 29.12.2016, 11:12
lekarz, badanie, medycyna

W związku z niedoborem medyków w Polsce postanowiono zracjonalizować część wymogów wobec obywateli Polski i UE, którzy medycynę studiowali w obcym językuźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia nastąpi przywrócenie staży dyplomowych medyków. Stażystom zostanie też przyznane pełne prawo wykonywania zawodu.

Rząd PiS wycofał się z decyzji poprzedniego rządu w zakresie likwidacji staży dla lekarzy. Zmianę tę wprowadza ustawa z 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2020), której większość przepisów wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r.

– Eksperyment z likwidacją staży lekarskich nie wypalił. Należało więc pilnie zapobiec nieszczęściu wielu pacjentów, których leczyć miałyby osoby niemające doświadczenia w kontakcie z chorymi – mówi DGP Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. – W edukacji medyków bardzo ważnym elementem jest zdobywanie doświadczenia z żywym pacjentem. Nie da się tego zastąpić ćwiczeniami komputerowymi czy pracą nawet na najlepszych fantomach i symulatorach – dodaje.

W związku z likwidacją staży z unijnych i krajowych funduszy przeznaczono wiele milionów złotych na budowę centrów symulacji medycznej, w których przyszli lekarze mieli ćwiczyć wykonywanie badań i zabiegów m.in. na fantomach. I właśnie lęk przed koniecznością zwrotu tych pieniędzy powodował, że nowy rząd wstrzymywał się przez kilka miesięcy z nowelizacją przepisów. Podobno ryzyko zostało zażegnane, bo nowoczesny sprzęt i tak będzie wykorzystywany przy kształceniu studentów medycyny.

Nowelizacja przewiduje, że staż odbędą także osoby studiujące w ramach zmienionych programów nauczania (uwzględniających to, iż staży miało nie być). To obciążenie dla uczelni, ale rządowi zależało, by ani jeden rocznik medyków nie wszedł na rynek bez staży.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane