statystyki

Uprawnienia inspekcji pracy w stosunku do zleceniodawców pełne luk

autor: Łukasz Prasołek01.01.2017, 13:00
umowa, prawo, podpis

Inspektor nie będzie mógł wystąpić z wnioskiem o ukaranie zleceniodawcy w trybie wykroczeniowym, gdy stawka godzinowa została wypłacona, ale wynagrodzenie zostało zaniżone, np. zamiast umówionych 25 zł wypłacono 13 zł za godzinę.źródło: ShutterStock

Brak ewidencji godzinowej czy nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia nie będą mogły być uznane za wykroczenia. PIP nie ma też prawa, by uznawać, że np. umowa o dzieło to w istocie zlecenie.

Zmieniając ustawę o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (dalej: ustawa o minimalnym wynagrodzeniu), ustawodawca zdecydował się także na rozszerzenie kompetencji kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy. Od 1 stycznia 2017 r. będzie ona mogła kontrolować sposób realizacji nowych obowiązków ustawowych związanych z wypłatą minimalnych stawek godzinowych dla zleceniobiorców.

Zakres zmian

Po pierwsze rozszerzono pojęcie „podmiotów kontrolowanych” przez PIP o przedsiębiorców albo inne jednostki organizacyjne, na rzecz których w ramach prowadzonej przez nie działalności jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi – w zakresie wypłacania takim osobom wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej, zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu (art. 13 pkt 5 ustawy o PIP). Ponadto rozszerzono zadania inspekcji uregulowane w art. 10 ustawy o PIP o kontrolę wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej. W tym zakresie uprawnienia inspektorów pracy określa z kolei nowy art. 11b ustawy o PIP, który przyznaje im jedynie prawo do skierowania wystąpienia lub wydania polecenia w sprawie wypłacenia wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej. Polecenia w sprawach mniejszej wagi są wydawane ustnie, a wystąpienia wymagają formy pisemnej i powinny zawierać wnioski pokontrolne oraz ich podstawę prawną.

Uwaga! Zakres kompetencji kontrolnych i upoważnienie do wydawania środków prawnych przez PIP są bardzo wąskie i wydaje się, że nie obejmują innych zagadnień związanych z umowami cywilnoprawnymi poza wypłacaniem wynagrodzenia w wysokości minimalnej stawki godzinowej. Organy PIP nie uzyskały więc uprawnienia do kwestionowania charakteru umów cywilnoprawnych oraz uznawania np., że umowa o dzieło jest tak naprawdę umową-zleceniem, i zobowiązywania do wypłacenia wynagrodzenia za jej wykonanie w kwotach nie niższych niż 13 zł za godzinę.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Prawnik(2017-01-02 14:39) Zgłoś naruszenie 00

  PIP ma mozliwosc ingerencji w rodzaj stosunku prawnego laczacego strony. Musi skierowac odpowiedni wniosek do sądu. Ten system gwarantuje bezstronnosc urzedu zagwarantowana konwencjami miedzynarodowymi. Domaganie sie przez PIP uprawnień władczych, oznaczac będzie utrate statusu bezstronnego organu kontroli.

  Odpowiedz
 • Borsuk(2017-01-02 11:02) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli po staremu jak do tej pory róbta co chceta i tak za nic pracodawca nie odpowjada za nic A peudo sąd pracy i tak zawsze stoki po stronie pracodawcy i jeśli ktoś twierdzi że jest inaczej to niech złoży pozew o ustalenie stosunku pracy to się przekona lobby pracodawców ma tam dobry uklad

  Odpowiedz
 • Max(2017-01-02 13:23) Zgłoś naruszenie 00

  Czy te ustawy piszą historycy czy prawnicy????????

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane