statystyki

Zawiadomienie PIP o wypadku przy pracy to nie tylko formalność

autor: Stefan Kamiński15.12.2016, 09:08; Aktualizacja: 15.12.2016, 09:42
wypadek przy pracy

W zależności od ustaleń kontroli inspektor pracy wydaje środki prawne przewidziane w ustawie o PIP w celu wymuszenia na podmiocie kontrolowanym zmian w zakresie stwierdzonego stanu faktycznego.źródło: ShutterStock

U pracodawcy prowadzącego duży zakład produkcyjny doszło do wypadku, w wyniku którego pracownik stracił dłoń podczas obsługi jednej z maszyn. Czy pracodawca w takiej sytuacji powinien zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy? Czy takie zawiadomienie ma charakter czysto formalny, czy należy się spodziewać wizyty inspektora pracy w zakładzie? Jakie konsekwencje grożą pracodawcy w sytuacji, gdy zatai przed Państwową Inspekcją Pracy fakt, że doszło do takiego zdarzenia?

Amputacja dłoni to ponad wszelką wątpliwość wypadek ciężki. W takiej sytuacji zdarzenie nie może pozostać prywatną sprawą pracodawcy. Należy o nim zawiadomić właściwego miejscowo okręgowego inspektora pracy, jak również prokuratora. Zawiadomienie takie wiąże się z kontrolą, jaką inspektor przeprowadzi w związku z wypadkiem. Próba zatajenia zdarzenia przed PIP i niepoinformowanie o wypadku jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny lub ograniczenia wolności.

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. W zależności od jego skutków można wyróżnić kilka kategorii wypadków przy pracy. Najpoważniejszy to oczywiście wypadek śmiertelny. Za wypadek tego typu uznaje się nie tylko taki, gdzie śmierć nastąpiła w chwili zdarzenia, np. upadek z wysokości. Jest nim również taki wypadek, w związku z którym śmierć poszkodowanego nastąpiła w okresie sześciu miesięcy od zdarzenia. Z kolei w razie wypadku ciężkiego następuje ciężkie uszkodzenie ciała naruszające podstawowe funkcje organizmu i całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała. W sytuacji gdy w wyniku tego samego zdarzenia poszkodowane zostały przynajmniej dwie osoby, jest to wypadek zbiorowy.

Wypadek przy pracy – szczególnie śmiertelny lub ciężki – rodzi po stronie pracodawcy określone obowiązki. W pierwszej kolejności niezbędne jest zapewnienie poszkodowanemu pierwszej pomocy. Wynika to z art. 2091 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666, dalej: k.p.), zgodnie z którym pracodawca jest zobowiązany zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Niezbędne jest również podjęcie działań eliminujących lub ograniczających zagrożenie. Można do nich zaliczyć np. wyłączenie maszyn oraz urządzeń z ruchu, odcięcie zasilania maszyn energią.

Miejsce wypadku powinno zostać należycie zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych. Zabezpieczenie to dotyczy również możliwości niepotrzebnego uruchomienia maszyny i innych urządzeń technicznych, których ruch uległ zatrzymaniu w związku z wypadkiem.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane