statystyki

Przewoźnikowi autobusowemu nie wolno pomijać przystanków na trasie, nawet jeśli nie ma pasażerów

autor: Marcin Nagórek02.07.2016, 10:00
Za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego grozi kara w wysokości od 50 do 10 000 zł.

Za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego grozi kara w wysokości od 50 do 10 000 zł.źródło: ShutterStock

Zostałem ukarany przez Inspekcję Transportu Drogowego. Nałożono na mnie karę w wysokości 3000 zł za „wykonywanie przewozu regularnego z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu, dotyczących ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków”. Kontrola wykazała, że jadąc busem, pominąłem przystanek końcowy na ustalonej trasie przewozu. Jednak nie było pasażerów, a poza tym – ponieważ były korki – chciałem nadrobić stracony czas. Uważam, że zostałem ukarany niesłusznie. Czy jest podstawa do zaskarżenia decyzji?

Zezwolenie na wykonywanie przewozów regularnych osób w krajowym transporcie drogowym jest wydawane przez właściwy organ po spełnieniu przez podmiot określonych wymagań z ustawy o transporcie drogowym (dalej: u.t.d.). Artykuł 18b ust. 1 tej ustawy określa zasady, według których są wykonywane przewozy regularne, m.in. przedsiębiorca ma obowiązek podać rozkład jazdy do publicznej wiadomości przez ogłoszenie na wszystkich wymienionych w rozkładzie jazdy przystankach lub dworcach. Ponadto wsiadanie i wysiadanie pasażerów odbywać ma się tylko na przystankach określonych w rozkładzie jazdy, a przewozy regularne muszą być wykonywane zgodnie z warunkami przewozu osób określonymi w zezwoleniu.

Z kolei zgodnie z art. 20 ust. 1 w zezwoleniu określa się m.in. warunki wykonywania przewozów, przebieg trasy, w tym miejscowości, w których znajdują się miejsca początkowe i docelowe. W art. 20 ust. 1a wskazano, że załącznikiem do zezwolenia jest obowiązujący rozkład jazdy.

Sankcje

Za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego grozi kara w wysokości od 50 do 10 000 zł. Zgodnie z art. 92a ust. 1 u.t.d. kara pieniężna nakładana jest za każde naruszenie w drodze decyzji administracyjnej. Z załącznika do ustawy, w którym wymieniono precyzyjnie wysokości kar, wskazano, że wykonywanie transportu drogowego osób z naruszeniem określonych w zezwoleniu warunków dotyczących ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków podlega karze w wysokości 3000 zł.

Z powyższych przepisów wynika zatem obowiązek przestrzegania warunków zezwolenia, a w szczególności w zakresie powinności zatrzymywania na wszystkich przystankach danej linii. Tym bardziej że podmiot zamierzający świadczyć wspomniane usługi przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia przedkłada m.in. proponowany rozkład jazdy oraz schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami. To oznacza, że jego obowiązkiem jest zatrzymywanie się na wszystkich przystankach wskazanych w rozkładzie.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Fizyczny (2016-07-03 20:04) Zgłoś naruszenie 20

    Pewnie czekali krokodyle na kierowcę i się nie doczekali dlatego został ukarany. Za tak nie źyciowe podejście, Inspekcja do likwidacji.

    Odpowiedz
  • Pasażer(2016-07-02 23:16) Zgłoś naruszenie 20

    Bzdury są przystanki na żadanie,na których bus się zwyczajnie nie zatrzymuje jak nikt nie wsiada lub wysiada.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane