statystyki

Przewoźnikowi autobusowemu nie wolno pomijać przystanków na trasie, nawet jeśli nie ma pasażerów

autor: Marcin Nagórek02.07.2016, 10:00
Za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego grozi kara w wysokości od 50 do 10 000 zł.

Za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego grozi kara w wysokości od 50 do 10 000 zł.źródło: ShutterStock

Zostałem ukarany przez Inspekcję Transportu Drogowego. Nałożono na mnie karę w wysokości 3000 zł za „wykonywanie przewozu regularnego z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu, dotyczących ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków”. Kontrola wykazała, że jadąc busem, pominąłem przystanek końcowy na ustalonej trasie przewozu. Jednak nie było pasażerów, a poza tym – ponieważ były korki – chciałem nadrobić stracony czas. Uważam, że zostałem ukarany niesłusznie. Czy jest podstawa do zaskarżenia decyzji?

Zezwolenie na wykonywanie przewozów regularnych osób w krajowym transporcie drogowym jest wydawane przez właściwy organ po spełnieniu przez podmiot określonych wymagań z ustawy o transporcie drogowym (dalej: u.t.d.). Artykuł 18b ust. 1 tej ustawy określa zasady, według których są wykonywane przewozy regularne, m.in. przedsiębiorca ma obowiązek podać rozkład jazdy do publicznej wiadomości przez ogłoszenie na wszystkich wymienionych w rozkładzie jazdy przystankach lub dworcach. Ponadto wsiadanie i wysiadanie pasażerów odbywać ma się tylko na przystankach określonych w rozkładzie jazdy, a przewozy regularne muszą być wykonywane zgodnie z warunkami przewozu osób określonymi w zezwoleniu.

Z kolei zgodnie z art. 20 ust. 1 w zezwoleniu określa się m.in. warunki wykonywania przewozów, przebieg trasy, w tym miejscowości, w których znajdują się miejsca początkowe i docelowe. W art. 20 ust. 1a wskazano, że załącznikiem do zezwolenia jest obowiązujący rozkład jazdy.

Sankcje

Za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego grozi kara w wysokości od 50 do 10 000 zł. Zgodnie z art. 92a ust. 1 u.t.d. kara pieniężna nakładana jest za każde naruszenie w drodze decyzji administracyjnej. Z załącznika do ustawy, w którym wymieniono precyzyjnie wysokości kar, wskazano, że wykonywanie transportu drogowego osób z naruszeniem określonych w zezwoleniu warunków dotyczących ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków podlega karze w wysokości 3000 zł.

Z powyższych przepisów wynika zatem obowiązek przestrzegania warunków zezwolenia, a w szczególności w zakresie powinności zatrzymywania na wszystkich przystankach danej linii. Tym bardziej że podmiot zamierzający świadczyć wspomniane usługi przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia przedkłada m.in. proponowany rozkład jazdy oraz schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami. To oznacza, że jego obowiązkiem jest zatrzymywanie się na wszystkich przystankach wskazanych w rozkładzie.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Fizyczny (2016-07-03 20:04) Zgłoś naruszenie 20

    Pewnie czekali krokodyle na kierowcę i się nie doczekali dlatego został ukarany. Za tak nie źyciowe podejście, Inspekcja do likwidacji.

    Odpowiedz
  • Pasażer(2016-07-02 23:16) Zgłoś naruszenie 20

    Bzdury są przystanki na żadanie,na których bus się zwyczajnie nie zatrzymuje jak nikt nie wsiada lub wysiada.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane