statystyki

Przewozy busami z zabezpieczeniem finansowym

autor: Piotr Szymaniak05.06.2017, 07:46; Aktualizacja: 05.06.2017, 09:06
bus, transport

Nadal honorowane natomiast będą gwarancje bankowe oraz roczne zeznania finansowe.źródło: ShutterStock

Już nie tylko przewoźnicy wykonujący transport ciężarówkami, ale też samochodami poniżej 3,5 tony będą musieli udowodnić, że mają odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Co jeszcze istotniejsze, nie wystarczy wykupienie polisy.

Dziś posiadaniem zaplecza finansowego muszą się wykazać przewoźnicy z licencją na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego. Zabezpieczenie musi wynosić 9 tys. euro na pierwszy pojazd i 5 tys. na każdy następny. Zgodnie z przedstawioną przez Komisję Europejską propozycją nowelizacji unijnych rozporządzeń 1071/2009 i 1072/2009 gwarancje będą zobowiązani posiadać też przewoźnicy wykonujący przewozy pojazdami do 3,5 tony. Mają one wynosić 1,8 tys. euro na pierwszy pojazd i 900 euro na każdy następny.

Jednak, jak podkreślają eksperci, o wiele większe znaczenie mają zmiany dotyczące sposobu dokumentowania zdolności finansowej. Nie będzie już mogła służyć do tego celu polisa OC zawodowego. I to zarówno w przypadku firm transportowych wykonujących działalność samochodami powyżej, jak i poniżej 3,5 tony.

– Ten poziom zabezpieczenia, który jest obecnie akceptowany, jest fikcją, zwłaszcza w polskich realiach – uważa mec. Paweł Judek z kancelarii Działyński i Judek. – Polisy są skonstruowane w taki sposób, że poszkodowany przez działanie przewoźnika nie ma szans na uzyskanie z nich środków. Wszystko dlatego, że zarówno powstanie zobowiązania, jak i stwierdzenie bezskutecznej egzekucji przeciwko przewoźnikowi musiałoby się wydarzyć w okresie objętym ubezpieczeniem, a to jest nierealne – tłumaczy radca prawny.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie