statystyki

Agent z urzędu zadba o kupujących

autor: _18.04.2016, 16:00; Aktualizacja: 18.04.2016, 16:03
Teraz prezes UOKiK otrzymał uprawnienia, jakich jeszcze nigdy nie miał.

Teraz prezes UOKiK otrzymał uprawnienia, jakich jeszcze nigdy nie miał.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów powinny uczynić życie najsłabszych uczestników rynku łatwiejszym.

Dotychczas ochrona klientów wyraźnie kulała. Afera Amber Gold, polisolokaty, problemy z kredytami walutowymi – wszystkie te sprawy pokazały niemoc organów, które teoretycznie miały stać na straży naszych interesów. Te, a wśród nich także prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rozkładały tylko ręce, tłumacząc, że nic nie mogą zrobić, aby temu zapobiec.

Teraz prezes UOKiK otrzymał uprawnienia, jakich jeszcze nigdy nie miał. Pozwolą mu one szybko reagować na patologie występujące na rynku. Dla przykładu – od niedzieli prezes urzędu ma prawo wystosowywać tzw. publiczne ostrzeżenia. Dzięki temu może ostrzec konsumentów przed naciągaczami, zanim jeszcze przeprowadzi całe postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Gdyby ustawodawca zdecydował się wcześniej wyposażyć UOKiK w taki oręż, poszkodowanych przez Amber Gold byłoby zapewne dużo, dużo mniej.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • BoloiLolo(2016-04-20 06:19) Zgłoś naruszenie 00

    Niemoc urzędów to stanowczo za mało powiedziane ze względu na tak wielkie Upodlenie Narodu Polskiego w jednej tylko aferze Amber Gold pokrzywdzonych było ok.18 tysięcy ale trzeba uwzględnić iż każdy Ojciec , Matka Dziadek ,Babcia:::: mieli dzieci , wnuków oraz rodzinę i każdy czekał na coś od Dziadka babci a tu klapa bo za czasów""" PO """nie działała Prokuratura. KNF, a złotem handlowano jak kartoflami na targu bez zezwolenia,,,,, nieudacznictwo w rządzeniu oraz przecieki finansowe nie kontrolowane przez"" Urzędy Skarbowy"" były wielkie ,,,a tu brakuje na Szkoły ,Szpitale , żłobki i inne instytucje a u nas w Grudziądzu jak """Telewizja Kablowa Bębni """prawie co dzień że długi Szpitala narosły grubo ponad 600 mln narosło ,,,brak właściwego zarządzania i tu jest odpowiedź dlaczego potrzebne są zmiany i silna ręka do rządzenia z tym"" Dziadostwem nie byle jakim"""

    Odpowiedz
  • BoloiLolo(2016-04-21 05:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jak amerykański bankier narobił machlojek Bernard Madoff to Sędzia Amerykański wydał sprawiedliwy wyrok w przeciągu czasu pół roku i załadował Torpedę na 140 lat i choćby zakopał złoto lub dolary to ich nigdy nie zobaczy no chyba że w grobie na innych falach ,,,to się nazywa Prawo Twarde i skuteczne...A u nas jeszcze się zastanawiają jaki ma być telewizor lub kanapa.....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane