statystyki

Klauzula niedozwolona dotyczy konkretnego przedsiębiorcy

autor: Małgorzata Raczkowska29.03.2016, 16:00
Należy jednak pamiętać, że uznanie konkretnego postanowienia z umowy za niedozwolone nie oznacza, że cała umowa jest nieważna.

Należy jednak pamiętać, że uznanie konkretnego postanowienia z umowy za niedozwolone nie oznacza, że cała umowa jest nieważna.źródło: ShutterStock

Podpisałam ostatnio umowę z biurem podróży, kupiłam wczasy na lato dla całej rodziny – pisze pani Karolina. – Umowę przejrzałam w biurze pobieżnie, po powrocie do domu wyczytałam jednak, że jest tam kilka zapisów, które znajdują się w rejestrze klauzul zakazanych. Dotyczą odpowiedzialności biura za bagaż oraz ewentualnego rozstrzygania sporów przed konkretnym sądem. Czy to, że podobne klauzule znajdują się w rejestrze, oznacza, że automatycznie mnie nie obowiązują – pyta czytelniczka.

Niezupełnie. Za niedozwoloną klauzulę uważa się takie postanowienie umowy przedsiębiorcy z konsumentem, które nie było z nim indywidualnie uzgadniane, a kształtuje prawa i obowiązki klienta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco narusza przy tym jego interesy. Jeżeli jakieś sformułowanie zostało zakwestionowane prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wpisane do rejestru niedozwolonych klauzul umownych, mogą się do niego nie stosować wszystkie osoby, które zawarły umowy, opierając się na wzorcu, w którym sąd zakwestionował te klauzule. Inaczej mówiąc – są to osoby, które zawarły umowy z tym konkretnym przedsiębiorcą. Co do podobnych zapisów w innych umowach trzeba przeprowadzić odrębne postępowanie i wpisać je niezależnie na wspomnianą listę. Ta sprawa była szeroko dyskutowana przez prawników, jednak ostateczne jej rozstrzygnięcie przyniósł niedawny werdykt Sądu Najwyższego.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Sprzedawca(2016-04-05 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    No tak, to niestety jest wadą UOKiKu, że nie da swoich zasad do ogólnej wiadomości. Niektórzy przedsiębiorcy na prawdę chcą być prokonsumenccy i nie mieć żadnych klauzul niedozwolonych w regulaminie sklepu, ale nie znają się na tym a i pieniędzy nie mają na prawników. UOKiK musi w końcu przejrzeć na oczy..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane