statystyki

Jakie prawa ma niepełnosprawny w podróży

autor: Danuta Pawłowska16.07.2015, 09:31; Aktualizacja: 16.07.2015, 09:35
Asysta zapewniona przez przewoźnika, kierownika stacji czy zarządcę lotniska jest bezpłatna.

Asysta zapewniona przez przewoźnika, kierownika stacji czy zarządcę lotniska jest bezpłatna.źródło: ShutterStock

Jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową i wybieram się w podróż. Mam możliwość wyboru pomiędzy pociągiem i samolotem. Gdzie otrzymam większą pomoc, w jakim środku lokomocji będzie mi wygodniej – pyta Damian z Wrocławia.

Zarówno na kolei, jak i w samolotach osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc i szczególne traktowanie. Przewoźnik lotniczy nie może odmówić rezerwacji i wejścia na pokład osobie niepełnosprawnej, chyba że jest to podyktowane względami bezpieczeństwa (np. zbyt wąskie drzwi do samolotu), prawa do pomocy na terenie lotniska (przy odprawie, przy wejściu na pokład). Należy jednak pamiętać, aby szczególne potrzeby zaznaczyć przy rezerwacji biletu, ponieważ przepisy mogą określać maksymalną liczbę niepełnosprawnych pasażerów w jednym samolocie ze względów bezpieczeństwa.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mirek(2015-07-17 02:06) Zgłoś naruszenie 00

    Nie jest prawdą to co w artykule. Chciałem lecieć do Londynu. Moja niepełnosprawność objawia się tym, że mam sztywną (nie mogę zginać) lewej nogi. Z biura LOT dostałem następującą odpowiedź. Muszę przedstawić zaświadczenie od lekarza o powyższym fakcie. Wykupić dwa pełne bilety. Zgłosić się odpowiednio wcześnie do LOT. Wtedy siedzenie poprzedzające zostanie wymontowane. Jak wiem więcej jest miejsca na nogi przy drzwiach awaryjnych. Jednak tam mogą siedzieć jedynie osoby pełnosprawne. Tak więc owszem, wszystko można za odpowiednią kasę. Można również prywatnie wynająć cały samolot. Tylko niech społeczeństwo nie będzie informowane, że inwalida ma jakieś prawa. Dla przewoźnika, a przynajmniej dla LOT liczy się tylko kasa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane