Zamawiając dzieło – kurtkę na miarę czy zabudowę kuchni – nie musisz się zdawać na dobrą wolę wykonawcy. Możesz się zabezpieczyć przed przeciąganiem prac w nieskończoność czy zapłatą za wadliwy produkt

1 Podpisz umowę o dzieło albo inną podobną. Pisemne zobowiązanie będzie przed sądem decydującym argumentem

Kiedy już wybierzesz fachowca, który ma ci wyremontować mieszkanie, wytępić w nim mrówki, sporządzić projekt techniczny instalacji w garażu lub urządzić wesele, spisz z nim umowę. Nie dogaduj się wyłącznie ustnie. Jeżeli oczekujesz ściśle określonego rezultatu, a nie tylko starania, by do niego doprowadzić, powinieneś podpisać umowę o dzieło.
To oczywiste, że sam kontrakt, choćby najlepiej skonstruowany, nie zmusi nikogo do uczciwego wykonania zamówienia, ale zawsze stanowi dowód na to, czego, z czyich materiałów, w jakich terminach i za jakie kwoty strony mogą od siebie oczekiwać. To ważny argument, nawet w rozmowach z fachowcem i jego ludźmi, gdy kontrakt ma być wykonywany przez kilka tygodni, po kilku miesiącach od wstępnych ustaleń lub etapami.
Nieoceniona jest również pisemna umowa w razie procesu. Dokument w twoich rękach będzie również dyscyplinować przyjmującego zamówienie, gdyby któregoś dnia zastanawiał się, czy nie odłożyć roboty dla ciebie i nie zająć się czymś pilniejszym.
Umowę możesz przygotować sam. Wolno ci także parafować wzorzec skonstruowany przez drugą stronę, po wpisaniu jedynie indywidualizujących strony i sytuację danych. Nie będziesz jednak wtedy negocjował szczegółów, a tylko przyjmiesz istotne warunki podyktowane przez fachowca. W takich sytuacjach musisz dokładnie przeczytać proponowaną treść. Potem zastanów się, czy nie ma w niej klauzul bezzasadnie ograniczających twoje prawa.
Umowa z fachowcem, który prowadzi przedsiębiorstwo, mimo że przeważnie nie jest umową sprzedaży, należy do grupy kontraktów, wobec których stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej. Chodzi oczywiście o sytuacje, w których zamawiasz coś dla siebie prywatnie, a nie dla swojej firmy, choćby najmniejszej, u przedsiębiorcy.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: 6 sposobów na to, jak obronić się przed niesolidnym fachowcem
W pełnej wersji artykułu:
- Jak napisać własny kontrakt
- Co zrobić gdy fachowiec łamie kontrakt
- Jak korzystać z rękojmi
- Jak ustalić cenę za usługę
- Lepiej negocjować, czy lepiej iść do sądu?