statystyki

Uważajcie na wakacje kredytowe. Czy bardziej opłaca się spłacać kredyt, czy go zawiesić [WYWIAD]

autor: Bartek Godusławski25.03.2020, 06:17; Aktualizacja: 25.03.2020, 08:16
Uczulam jednak banki, że skoro chcą je stosować, to muszą swoich klientów wyposażyć w niezbędne informacje, jak takie wakacje funkcjonują i jakie są koszty skorzystania z nich. Bo klient musi mieć świadomość tego, że rozwiązanie to może nie być zupełnie bezkosztowe.

Uczulam jednak banki, że skoro chcą je stosować, to muszą swoich klientów wyposażyć w niezbędne informacje, jak takie wakacje funkcjonują i jakie są koszty skorzystania z nich. Bo klient musi mieć świadomość tego, że rozwiązanie to może nie być zupełnie bezkosztowe.źródło: ShutterStock

Klient musi mieć świadomość, że to rozwiązanie nie zawsze będzie zupełnie bezkosztowe. Może się zdarzyć, że bardziej będzie mu się opłacało obsługiwać kredyt na bieżąco niż go zawiesić - mówi Jacek Jastrzębski przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak powinny optymalnie wyglądać wakacje kredytowe?

Z naszego punktu widzenia kluczowe jest, aby banki jasno i przejrzyście komunikowały się ze swoimi klientami w sprawie oferowanych przez nie wakacji kredytowych. Moim zdaniem rolą Związku Banków Polskich jest wypracowanie z bankami pewnego rodzaju standardu tej oferty. Obecnie nie w każdym banku wygląda ona tak samo. To z kolei przekłada się na zaniepokojenie klientów co do możliwości i warunków skorzystania z wakacji kredytowych. Ważne jest, aby te banki, który zapowiedziały już gotowość do wprowadzenia tego rozwiązania, rzeczywiście w praktyce przyjmowały już wnioski i je realizowały. W przeciwnym razie może to podważyć zaufanie do sektora bankowego. Jestem zwolennikiem oddolnych i dobrowolnych inicjatyw sektora, wypracowanych w ramach szerokiego porozumienia. Uczulam jednak banki, że skoro chcą je stosować, to muszą swoich klientów wyposażyć w niezbędne informacje, jak takie wakacje funkcjonują i jakie są koszty skorzystania z nich. Bo klient musi mieć świadomość tego, że rozwiązanie to może nie być zupełnie bezkosztowe. Może być więc tak, że kredytobiorcy bardziej będzie się opłacało obsługiwać kredyt na bieżąco niż go zawiesić. Dlatego gorąco apeluję do klientów banków, aby czytali uważnie i analizowali oferty banków ws. wakacji kredytowych, zanim podejmą jakiekolwiek decyzje.

Przestrzegam jednocześnie banki przed tym, aby przy okazji oferowania wakacji kredytowych nie wprowadzały rozwiązań sprzecznych z zasadami współżycia społecznego. W tej szczególnej sytuacji wszyscy uczestnicy rynku finansowego powinni wykazać się szczególną troską, jeśli chodzi o budowanie wzajemnego zaufania.

Odbywa pan regularne telekonferencje z prezesami banków. Czego dotyczą?

Zainicjowałem te rozmowy. Stały się forum wymiany informacji i uzgadniania kierunków działań. Bierze w nich udział szeroka reprezentacja Urzędu KNF, prezesów banków oraz przedstawicieli sieci bezpieczeństwa finansowego. Omawiamy i analizujemy bieżącą sytuację związaną z epidemią, jej wpływem na sektor bankowy oraz wyzwaniami, jakie rysują się przed nami wszystkimi w najbliższym czasie. Tematyka tych telekonferencji przeewoluowała w ostatnim czasie. Początkowo koncentrowaliśmy się na bieżących kwestiach operacyjnych. Po tym, jak urząd w ubiegłym tygodniu ogłosił kompleksowy Pakiet Impulsów Nadzorczych (PIN) wzmacniających odporność nadzorowanych przez nas sektorów, w tym bankowego, rozmawiamy teraz głównie na temat efektywnego wdrożenia tych elementów, które są po stronie banków. Są to bardzo konstruktywne rozmowy.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane