statystyki

W pakiecie telewizyjnym kanał kanałowi nierówny

autor: Patryk Słowik14.08.2019, 08:04; Aktualizacja: 14.08.2019, 08:56
pilot, telewizja, tv

Przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do sądu. Spółka zapowiedziała już, że z tej możliwości skorzysta. Uważa ona, że prezes UOKiK przyjętą interpretacją przepisów „ogranicza rozwój rynku, innowacje i ofertę dla klientów”.źródło: ShutterStock

Niedopuszczalna jest praktyka operatora kablowego, który gwarantuje w umowie jedynie liczbę kanałów i w trakcie trwania umowy te najciekawsze zastępuje innymi, mało popularnymi. To jeden z zarzutów prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do czołowego gracza na polskim rynku telewizji kablowej – UPC.

Skończyło się na karze w wysokości niemal 33 mln zł (jedna z najwyższych w historii, gdy idzie o sprawy konsumenckie), nakazaniu operatorowi zwrotu niesłusznie naliczonych opłat oraz zobowiązaniu go do włączenia wyłączonych wcześniej kanałów, o ile tylko ma taką możliwość. Działanie UOKiK to reakcja na liczne skargi konsumentów.

Było bowiem tak, że UPC gwarantowało tylko określoną liczbę kanałów telewizyjnych o danej tematyce, ale już nie konkretne programy. Operator przyznał sobie w zawieranej z konsumentami umowie prawo do dowolnej i jednostronnej zmiany listy. Tłumaczono to tym, że często dostępność danego kanału nie jest zależna od operatora kablowego. Sęk w tym, że UPC uznawało, iż wyłączenie kanałów nie stanowi zmiany umowy. A zatem konsument nie mógł bezboleśnie rozstać się z operatorem. Gdy chciał to uczynić, musiał ponosić opłaty zastrzeżone w umowie. Tymczasem zdaniem prezesa UOKiK operator w umowach na czas określony nie może zmieniać ustalonych w nich istotnych warunków, a do takich należy wykaz kanałów. W takiej sytuacji osoby, które miały umowy na czas określony, powinny mieć prawo do rezygnacji z usług UPC. W umowach na czas nieokreślony kanały mogą się zmienić tylko z ważnych przyczyn wymienionych w regulaminie lub umowie.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Valdemort(2019-08-14 09:50) Zgłoś naruszenie 50

    dlaczego w tym kraju najprostsze i najoczywistsze rzeczy są zauważane i korygowane tak późno - problem zamienianych kanałów znany był od początku. Tak jak obowiązek kasków i kamizelek dla rowerzystów, dramat z hulajnogami i wiele innych - nie mówiąc o bublach prawnych na poziomie parlamentu. Czy to konsekwencja chłopskich korzeni i cieżkości umysłu bliskiej analfabetyzmu?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • azet50(2019-08-21 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    a kiedy WECTRA ???.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane