statystyki

Wakacyjne oddawanie krwi może wpłynąć na roczny PIT

autor: Agnieszka Pokojska11.08.2015, 17:00; Aktualizacja: 16.12.2015, 07:57
Honorowy dawca krwi, czyli osoba, która oddała krew lub jej składniki i nie otrzymała w zamian za to pieniędzy, może skorzystać z preferencji w rocznym rozliczeniu się z fiskusem.

Honorowy dawca krwi, czyli osoba, która oddała krew lub jej składniki i nie otrzymała w zamian za to pieniędzy, może skorzystać z preferencji w rocznym rozliczeniu się z fiskusem.źródło: ShutterStock

Tego lata brałem udział w akcjach honorowego oddawania krwi. Słyszałem, że dzięki temu będę mógł skorzystać z ulgi w podatkach – pisze pan Krzysztof. – Czy to prawda – pyta w e-mailu do redakcji

Honorowy dawca krwi, czyli osoba, która oddała krew lub jej składniki i nie otrzymała w zamian za to pieniędzy, może skorzystać z preferencji w rocznym rozliczeniu się z fiskusem. Dotyczy to jednak osób, które zostały zarejestrowane w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, np. regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Podstawą do odliczeń jest stosowne zaświadczenie. Trzeba je na wypadek kontroli przechowywać przez pięć lat, licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe. Jeżeli więc czytelnik oddał krew w te wakacje, dokumenty musi archiwizować do końca 2020 r. Pan Krzysztof nie pisze, w jakiej formie rozlicza się z fiskusem. Jeżeli korzysta z ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28, który za 2015 r. trzeba złożyć do 1 lutego 2016 r.), ulgę odliczy od przychodu, jeżeli rozlicza się według skali podatkowej (PIT-36 albo PIT-37 muszą zostać przekazane do urzędu skarbowego do 2 maja 2016 r.) – to od dochodu.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba wypełnić formularz PIT/O, wykazując w nim kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia. Natomiast w rubryce dane obdarowanego należy wpisać nazwę i adres publicznej jednostki, w której została oddana krew.

Wartość przekazanej darowizny oblicza się, mnożąc ilość (wyrażoną w litrach) oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł (obowiązującą wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za litr pobranej krwi).


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • Początkujący Krwiodawca(2015-09-11 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  Witam,
  Proszę o uściślenie:
  "(...) Aby skorzystać z ulgi, trzeba wypełnić formularz PIT/O, wykazując w nim kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia. (...)"
  Na podstawie czego określa się kwotę darowizny? Czy wynika ona z zaświadczenia? Czy tez może w oparciu o objętość oddanej krwi? Czy jest jakiś ogólny przelicznik? Na jakim konkretnie formularzu ma zostać wystawione zaświadczenie i jakie są jego obowiązkowe elementy, tak aby kontrola nie zanegowała jego treści?
  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane