statystyki

Ulga mieszkaniowa w PIT: Dla urzędu liczy się efekt, a nie zamiar

autor: Patrycja Dudek05.08.2015, 16:00; Aktualizacja: 16.12.2015, 07:57
Podatki, pieniądze

Rozpatrzone przez NSA sprawy dotyczyły małżonków, którzy pozbyli się należącej do nich nieruchomości zaledwie po roku od jej nabycia.źródło: ShutterStock

Kto decyduje się na zakup gruntu, by skorzystać z ulgi mieszkaniowej w PIT, powinien najpierw upewnić się, czy będzie mógł go zabudować. W przeciwnym wypadku straci preferencje podatkowe – wynika z wyroków NSA.

Rozpatrzone przez NSA sprawy dotyczyły małżonków, którzy pozbyli się należącej do nich nieruchomości zaledwie po roku od jej nabycia. Nie obawiali się, że zapłacą podatek, bo mieli już na oku inną nieruchomość i zamierzali skorzystać z ulgi w PIT (art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz ust. 25 ustawy), przeznaczając wpływy ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Mieli na to dwa lata od końca roku podatkowego, w którym znaleźli kupca na stary dom. Po zawarciu transakcji małżonkowie kupili dwie działki rolne z zamiarem postawienia na nich parterowego budynku. Problem polegał na tym, że po upływie dwóch lat wciąż nie mieli ustalonych warunków zabudowy. Wójt gminy nie chciał wydać decyzji o WZ. Uznał, że nie są spełnione przesłanki z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W tej sytuacji naczelnik urzędu skarbowego wezwał zainteresowanych do uregulowania podatku od dochodu ze sprzedaży starego domu. Stwierdził, że nie spełnili warunków, by korzystać z ulgi mieszkaniowej. Na nic zdały się tłumaczenia, że niedługo działki zostaną objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który będzie przewidywał ich wykorzystanie na cele mieszkaniowe.

Decyzję US potwierdził dyrektor poznańskiej izby skarbowej.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane