statystyki

Jak złożyć wniosek o ulgę w zapłacie rocznego PIT

autor: Przemysław Molik15.04.2014, 06:51; Aktualizacja: 30.04.2014, 09:50
podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Ktoś, kto nie ma pieniędzy, może się starać o rozłożenie na raty lub o odroczenie terminu na uregulowanie podatku za 2013 r. W praktyce łatwiej uzyskać zgodę na to pierwsze rozwiązanie.

Czytelnik prowadzi jednoosobową firmę. Rozliczył już PIT za 2013 r. i złożył odpowiednią deklarację. Okazało się, że w ciągu roku wpłacał zaliczki w zbyt niskiej wysokości i musi dopłacić ponad 10 tys. zł. Problem w tym, że teraz nie ma tyle pieniędzy. Czy może wnioskować o odroczenie zapłaty podatku?

Z przepisów ordynacji podatkowej wynika, że podatnik może złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty zarówno podatku, jak i zaległości podatkowej (wraz z odsetkami za zwłokę). Podatnik może się również starać o umorzenie w całości lub części zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę.

Podstawa prawna

Art. 67a pkt 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).

Zainteresowany chciałby złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności podatku. Czy musi to zrobić na urzędowym formularzu?

Ani ordynacja, ani przepisy wykonawcze wydane przez ministra finansów nie określają wzoru wniosków o przyznanie ulgi w spłacie podatków. Po prostu nie zostały one ustalone przez ustawodawcę. Urzędnicy często jednak opracowują własne formularze – publikowane na stronach internetowych urzędów skarbowych lub izb skarbowych – by podatnicy wiedzieli, jakie informacje powinni podać. Podatnik może, ale nie musi składać wniosku na takim formularzu. Jeśli sam pisze podanie, musi pamiętać o wskazaniu danych osobowych, w tym numeru PESEL lub NIP (jeśli wnioskującym jest przedsiębiorca), a także precyzyjnie określić kwotę podatku czy zaległości, których pismo dotyczy.

Podstawa prawna

Art. 67a pkt 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).

Przedsiębiorca nie ma pieniędzy na zapłatę PIT do 30 kwietnia 2014 r. Chciałby złożyć wniosek o odroczenie terminu zapłaty do lipca. Czy musi specjalnie uzasadnić wniosek w tej sprawie?

Zgodnie z ordynacją organ przychyla się do wniosku, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Oznacza to, że wniosek trzeba tak uzasadnić, aby urzędnicy nabrali przekonania, że przynajmniej jedna z tych dwóch przesłanek jest spełniona. Problem w tym, że pojęcia te nie są w przepisach zdefiniowane, a urząd sam ocenia, czy w danym przypadku za zastosowaniem ulgi przemawia ważny interes podatnika lub interes publiczny (podejmuje więc decyzję uznaniową).

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane