statystyki

Jak złożyć wniosek o ulgę w zapłacie rocznego PIT

autor: Przemysław Molik15.04.2014, 06:51; Aktualizacja: 30.04.2014, 09:50
podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Ktoś, kto nie ma pieniędzy, może się starać o rozłożenie na raty lub o odroczenie terminu na uregulowanie podatku za 2013 r. W praktyce łatwiej uzyskać zgodę na to pierwsze rozwiązanie.

Czytelnik prowadzi jednoosobową firmę. Rozliczył już PIT za 2013 r. i złożył odpowiednią deklarację. Okazało się, że w ciągu roku wpłacał zaliczki w zbyt niskiej wysokości i musi dopłacić ponad 10 tys. zł. Problem w tym, że teraz nie ma tyle pieniędzy. Czy może wnioskować o odroczenie zapłaty podatku?

Z przepisów ordynacji podatkowej wynika, że podatnik może złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty zarówno podatku, jak i zaległości podatkowej (wraz z odsetkami za zwłokę). Podatnik może się również starać o umorzenie w całości lub części zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę.

Podstawa prawna

Art. 67a pkt 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).

Zainteresowany chciałby złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności podatku. Czy musi to zrobić na urzędowym formularzu?

Ani ordynacja, ani przepisy wykonawcze wydane przez ministra finansów nie określają wzoru wniosków o przyznanie ulgi w spłacie podatków. Po prostu nie zostały one ustalone przez ustawodawcę. Urzędnicy często jednak opracowują własne formularze – publikowane na stronach internetowych urzędów skarbowych lub izb skarbowych – by podatnicy wiedzieli, jakie informacje powinni podać. Podatnik może, ale nie musi składać wniosku na takim formularzu. Jeśli sam pisze podanie, musi pamiętać o wskazaniu danych osobowych, w tym numeru PESEL lub NIP (jeśli wnioskującym jest przedsiębiorca), a także precyzyjnie określić kwotę podatku czy zaległości, których pismo dotyczy.

Podstawa prawna

Art. 67a pkt 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).

Przedsiębiorca nie ma pieniędzy na zapłatę PIT do 30 kwietnia 2014 r. Chciałby złożyć wniosek o odroczenie terminu zapłaty do lipca. Czy musi specjalnie uzasadnić wniosek w tej sprawie?

Zgodnie z ordynacją organ przychyla się do wniosku, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Oznacza to, że wniosek trzeba tak uzasadnić, aby urzędnicy nabrali przekonania, że przynajmniej jedna z tych dwóch przesłanek jest spełniona. Problem w tym, że pojęcia te nie są w przepisach zdefiniowane, a urząd sam ocenia, czy w danym przypadku za zastosowaniem ulgi przemawia ważny interes podatnika lub interes publiczny (podejmuje więc decyzję uznaniową).

Podstawa prawna


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane