Kto może przekazać 1 proc.?
Z przysługującego uprawnienia skorzystać mogą:
• osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i nie rozliczane przez Organ rentowy lub zakład pracy – składają one PIT-37;
• osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczają się ryczałtowo – składają PIT-28;
• osoby prowadzące działalność gospodarczą na zasadach ogólnych lub korzystają z liniowej 19-procentowej stawki podatku – składają PIT-36 lub PIT 36L;
• osoby rozliczające przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych na formularzu PIT-39;
• emeryci i renciści, którzy otrzymali PIT-40A lub PIT-11A. W celu dokonania odliczenia muszą oni jednak sami przygotować i złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.
Z odliczenia 1 proc. podatku nie mogą skorzystać osoby fizyczne rozliczające się w formie karty podatkowe (PIT-16A) oraz osoby duchowne (PIT-19A). (WAŻNE)
Gdzie można znaleźć organizację pożytku publicznego?
Szczegółowy wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania przekazywanych przez podatników odliczeń zamieszczany i aktualizowany jest na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a pochodzi on z Biuletynu Informacji Publicznej dostępnego jedynie w formie elektronicznej.
Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest bieżące aktualizowanie listy OPP.
Jak przekazać podatek?
W celu przekazania 1 proc. podatku dla OPP należy prawidłowo uzupełnić deklarację podatkową. Zawiera ona dwa pola, w które zależy wpisać numer KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę (wyrażoną w złotówkach), która nie może przekroczyć 1 proc. obliczonego podatku dochodowego.
Dodatkowo w deklaracji mamy możliwość wskazania konkretnego celu, na który przekazujemy 1 proc. podatku. Dla organizacji nie będzie to jednak informacja wiążąca. Wystarczające jest, że realizuje ona cele statutowe.
Czy można wskazać kilka organizacji?
Podatnicy, którzy składają wiele deklaracji podatkowych, mogą w każdym zeznaniu wskazać wyłącznie jedną organizację pożytku publicznego. Oznacza to, że możliwe jest wskazanie we wszystkich deklaracjach tej samej organizacji lub też tyle różnych organizacji, ile deklaracji jest wypełnianych. Na jednej deklaracji koniecznie musi się znajdować jedna organizacja.
Spóźnienie
Zbyt późne złożenie deklaracji podatkowej w danym roku skutkować będzie utratą prawa do przekazania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz OPP. Jeśli natomiast złożymy puste zeznanie, następnie w ramach korekty będziemy mogli przekazać obliczoną kwotę.
• 31 stycznia 2014 r. – rozliczający się ryczałtowo,
• 30 kwietnia 2014 r. – pozostali podatnicy.
Korektę (bądź korekty) złożyć można w terminie miesiąca po upływie terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany rok.
Jeżeli deklarację roczną złoży się wcześniej, czyli przed 30 kwietnia, to termin miesiąca na złożenie korekty liczyć należy i tak od 30 kwietnia.