Wierni niektórych wyznań nie mogą korzystać z ulgi podatkowej na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Dotyczy to gmin wyznaniowych żydowskich, Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego, Muzułmańskiego Związku Religijnego czy Karaimskiego Związku Religijnego.

Dlatego też rzecznik praw obywatelskich (RPO) w piśmie (RPO-715153-V/12/JG) z 18 lutego 2013 r. zwrócił się do ministra finansów o zajęcie stanowiska w tej sprawie i zmianę przepisów.

Problem polega na tym, że większość ustaw o stosunku państwa do określonych wyznań przyznaje wiernym możliwość dokonania takich odliczeń. Jednak w wymienionych przypadkach przepisy regulujące ten stosunek nie przewidują możliwości skorzystania z ulgi na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. RPO ma więc wątpliwości, czy taki stan prawny jest zgodny z art. 25 ust. 1 konstytucji, który stanowi, że Kościoły i związki wyznaniowe są równouprawnione. Rzecznik zwraca też uwagę, że uregulowanie preferencji podatkowych w tak dużej liczbie aktów prawnych może prowadzić do problemów interpretacyjnych, szczególnie że terminologia w nich zawarta nie jest jednolita.

Przypomnijmy, że darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu darczyńcy bez ograniczeń w przeciwieństwie do darowizny na cele kultu religijnego, gdzie odliczyć można maksymalnie 6 proc. dochodu.