Podatnicy, którzy mają problemy z wysłaniem zeznania rocznego PIT 2011 przez internet, mogą przyspieszyć działanie programu, zmniejszając poziom bezpieczeństwa.
Osoby rozliczające się z fiskusem za 2011 r. drogą elektroniczną mogą natrafić na problemy z szybkością wysyłania formularza. Niektórzy podatnicy skarżą się, że czas wysyłki e-PIT sięga kilkudziesięciu minut. Trudności dotyczą osób korzystających z aplikacji e-Deklaracje Desktop. Jak wyjaśnia jednak Ministerstwo Finansów, podatnicy mogą szybko i skutecznie rozwiązać ten problem. Wymaga to jednak zmiany poziomu zabezpieczeń w programie Adobe Reader. Program ten jest wykorzystywany przez aplikację e-Deklaracje Desktop do wypełniania formularzy podatkowych. Resort finansów instruuje, że podatnik musi kliknąć w menu „Edycja”, a następnie „Preferencje”, po czym w pozycji „Zabezpieczenia (rozszerzone)” usunąć haczyk przy opcji „Włącz”. W praktyce jest to bardzo prosta operacja zmniejszająca poziom zabezpieczeń. Podatnik powinien następnie wyłączyć aplikację e-Deklaracje Desktop, uruchomić ją ponownie i dopiero wtedy wysłać zeznanie roczne.

Osoby składające e-PIT chwalą również system za szybszy zwrot nadpłaty podatku niż w przypadku zeznań składanych na papierze.