statystyki

Zmiany w podatkach. Ryczałt może być dobrą opcją, ale raczej dla nielicznych

autor: Łukasz Zalewski09.11.2020, 10:27; Aktualizacja: 09.11.2020, 10:41
Projekt podwyższa limit rocznych przychodów uprawniających do ryczałtu z obecnych 250 tys. do 2 mln euro. W przeliczeniu na złote limit wzrośnie więc prawie dziewięciokrotnie – z obecnych 1 093 350 zł do 9 030 600 zł w 2021 r.

Projekt podwyższa limit rocznych przychodów uprawniających do ryczałtu z obecnych 250 tys. do 2 mln euro. W przeliczeniu na złote limit wzrośnie więc prawie dziewięciokrotnie – z obecnych 1 093 350 zł do 9 030 600 zł w 2021 r.źródło: ShutterStock

Zmiany, które mają wejść w życie od początku przyszłego roku, mogą być korzystne dla przedstawicieli wolnych zawodów. Każdy musi jednak sam przeliczyć, czy zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna.

Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych przewiduje ten sam projekt nowelizacji PIT, CIT i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który wprowadza zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych. Ustawę przyjął już Sejm, a 29 października wpłynęła ona do Senatu. Aby zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2021 r., powinny zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw do 30 listopada włącznie. Senat ma więc miesiąc na przyjęcie, wprowadzenie poprawek lub odrzucenie projektu. Najprawdopodobniej zrobi to na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 25–27 listopada. Wydaje się więc, że ustawa zostanie uchwalona i ogłoszona w terminie.

W związku z tym przedsiębiorcy już dziś rozważają, jak zmieni się ich sytuacja, jeśli chodzi o opodatkowanie dochodów. Dotyczy to m.in. osób, które dziś opodatkowują swoje dochody liniowym PIT lub na zasadach ogólnych (17 i 32 proc. PIT), a także osiągających dochody z najmu w ramach działalności gospodarczej.

Co będzie inaczej


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane