statystyki

Skarbówka zarobi nawet na nieuczciwości kolegów

autor: Patrycja Dudek05.08.2020, 07:54; Aktualizacja: 05.08.2020, 08:40
Chodziło o skutki spłaty przyznanej przez sąd

Chodziło o skutki spłaty przyznanej przez sądźródło: ShutterStock

Podatnik, który przez lata spłacał kredyt za przyjaciela i w końcu dzięki interwencji sądu uzyskał zwrot tych pieniędzy, wzbogacił się o zasądzone mu odsetki i musi zapłacić PIT – stwierdził dyrektor KIS w interpretacji.

Wykładnia fiskusa nie jest nowa. Spotyka się również z akceptacją sądów administracyjnych. Jej źródłem jest uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FPS 2/16). Dotyczyła ona opodatkowania odsetek za nieterminowe uiszczenie ceny za zbycie akcji. Zarówno fiskus, jak i sądy uznały jednak, że zawarte w niej twierdzenia mają wymiar uniwersalny i odnoszą się do odsetek od wszelkich należności. Również tych, które same w sobie są zwolnione z PIT. W efekcie podatnicy, którzy przez lata walczą i czekają na alimenty lub odszkodowania, muszą oddać do budżetu jedną piątą z zasądzanych im odsetek. Na nic zdają się argumenty, że na pieniądze czekali lata, a procenty mają zrekompensować utratę wartości pieniądza (patrz opinia).

Tym razem chodziło o skutki spłaty przyznanej przez sąd. Sytuacja wyglądała tak, że podatnik umówił się z kolegą, że zaciągnie za niego kredyt. Pierwsza rata była płatna dopiero po sześciu miesiącach. W tym czasie kolega miał uzyskać zdolność kredytową i przejąć spłatę należności. Tak się jednak nie stało i mężczyzna przez lata płacił „cudzy” kredyt. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu, który uznał jego roszczenie i zasądził mu prawie 150 tys. zł z odsetkami za opóźnienie w zapłacie. Kolega miał mu je zwracać w ratach po 4 tys. zł miesięcznie.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Bert(2020-08-05 09:22) Zgłoś naruszenie 90

  skarbówka nie ma kolegów, więc nie może na ich nieuczciwości zarobić.

  Odpowiedz
 • Jaw(2020-08-08 08:09) Zgłoś naruszenie 70

  Dziwne,że nie interesuje ich jak dwudzistokilku latek jedzie drogim samochodem i nie pracuje,a rodzice biedni jak mysz kościelna.

  Odpowiedz
 • Wacław(2020-08-10 11:13) Zgłoś naruszenie 31

  Idąc tym tokiem myślenia to skoro uzyskanie odsetek jest dochodem, to zapłacenie odsetek powinno być kosztem :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane