Wskazuje na to nowelizacja, której projekt trafił właśnie do Sejmu. Posłowie zajmą się nim dopiero po Nowym Roku.
W uzasadnieniu do projektu Ministerstwo Finansów przypomniało o licznych zmianach uchwalonych w 2019 r., które wpływają na konstrukcję PIT-37 i PIT-38. Skarbówka wypełniała te zeznania podatnikom w ramach usługi „Twój e-PIT” już w rozliczeniu za 2018 r. Teraz doszłyby do tego jeszcze zeznania PIT-36 i PIT-28.
Resort obawia się, że administracja nie podoła temu obowiązkowi albo pojawią się błędy w sporządzaniu zeznań. Dlatego KAS sporządzi PIT-36 tylko wybranym grupom podatników (np. pracownikom zagranicznym), a PIT-28 tylko tym, którzy uzyskują przychody z najmu prywatnego, opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym.
Natomiast w 2020 r. skarbówka nie będzie jeszcze wypełniała zeznań przedsiębiorcom, czyli PIT-36, PIT-36L (przedsiębiorcy rozliczający się według 19-proc. stawki), PIT-28, ani zeznań składanych przez podatników będących przedsiębiorstwem w spadku: PIT-36S i PIT-36LS, PIT-28S.
Zmienił się natomiast termin składania zeznań. Wynika to z nowelizacji z 4 października 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2126 ze zm.). Przede wszystkim dotyczy to podatników składających PIT-28. Dotychczas mieli oni czas na to do końca stycznia. W przypadku rozliczeń za 2019 r. będzie to można zrobić do 2 marca 2020 r. (ostateczny termin 29 lutego przypada w sobotę). Zeznania będzie można złożyć nie wcześniej niż 15 lutego. Natomiast w przypadku wszystkich zeznań PIT-36 termin na złożenie będzie od 15 lutego do końca kwietnia.
Gdy podatnicy zdecydują się złożyć zeznanie wcześniej, niż wynika to z przepisów, fiskus i tak będzie uznawał, że zostały one złożone 15 lutego.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy o zmianie ustawy o PIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – w Sejmie.