Ministerstwo Finansów zakończyło wsparcie aplikacji eDeklaracje dla systemów operacyjnych Linux, Mac OS i starszych wersji Windowsa. Radzi, by ich użytkownicy składali rozliczenia roczne przez usługę Twój e-PIT lub interaktywne formularze.

System e-Deklaracje wystartował w 2008 r. Umożliwia składanie deklaracji podatkowych droga elektroniczną każdemu podatnikowi i płatnikowi. Aplikacja e-Deklaracje Desktop instalowana na komputerze jest popularnym sposobem na przesłanie urzędowi skarbowemu formularza PIT przez internet. Użytkownik nie musi posługiwać się podpisem elektronicznym, a eDeklaracje generują urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), co stanowi dowód złożenia zeznania.

Od początku eDeklaracje Desktop były projektowane dla systemów operacyjnych Windows. I chociaż Ministerstwo Finansów zapewniało, że działają także na systemach Linux i Mac OS, ich użytkownicy skarżyli się na problemy. Corocznie w czasie składania PIT-ów przez fora internetowe przetaczały się dyskusje o sposobie właściwego instalacji aplikacji, swoje instrukcje publikował też resort.

W 2020 roku takich instrukcji już nie będzie. Ministerstwo ogłosiło, że kończy wsparcie eDeklaracji dla systemów Linux i Mac OS, a także starszych wersji systemu Windows: XP i Vista. Co to oznacza? Że użytkowcy tych systemów mogą próbować uruchomić program, ale nie mają żadnej gwarancji jego poprawnego działania.

Powody zakończenia wsparcia dla każdego systemu są inne. W przypadku starszych Windowsów resort tłumaczy, że to producent, czyli Microsoft, zdecydował o zakończeniu wspierania tych systemów operacyjnych, co oznacza brak nowych łatek bezpieczeństwa i obsługi nowych algorytmów szyfrowania. W Linuksie wsparcia nie mają już środowisko AdobeAIR ani technologia AdobeFlash, bez których eDeklaracji nie można uruchomić. Co do systemu Mac OS, to od aktualizacji jego przeglądarki Safari od wersji 12, wsparcia nie mają wtyczki wykorzystujące technologię Netscape Plug-In API (NPAPI), którą e-Deklaracje Desktop wykorzystywały do uruchamiania formularzy.

Brak wsparcia dla aplikacji na niektórych systemach nie oznacza, że rozliczenie z fiskusem przez internet jest dla ich użytkowników niemożliwe.
„Jednocześnie zachęcamy podatników do szybkiego i łatwego rozliczania się na portalu, np. w usłudze Twój e-PIT lub przy pomocy formularzy interaktywnych wysyłanych do systemu e-Deklaracje” – pisze w komunikacie Ministerstwo Finansów.

PIT za 2019 r. będzie można rozliczyć od 15 lutego 2020 r. W usłudze Twój e-PIT znajdziemy gotowy formularz, wypełniony już przez skarbówkę. Tak jak w przypadku zeznań za 2018 r., taka forma rozliczenia będzie dostępna dla podatników wypełniających formularze PIT-37 i PIT-38, a nowością ma być możliwość rozliczenia również PIT-36, PIT-36L i PIT-28.