statystyki

Jak stosować przepisy obniżające PIT dla młodych? [WYJAŚNIENIA MF]

26.08.2019, 09:15; Aktualizacja: 26.08.2019, 09:22
PIT zero

PIT zeroźródło: ShutterStock

Od 1 sierpnia br. obowiązuje nowe zwolnienie podatkowe w PIT, z którego mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy oraz z umów-zleceń zawartych z firmą. Na łamach DGP zwracaliśmy uwagę, że regulacje te (a w szczególności przepisy przejściowe) budzą wiele pytań. To zaś w połączeniu z wejściem w życie nowelizacji w trakcie roku podatkowego i jej krótkim vacatio legis może sprawić poważne trudności płatnikom, którzy muszą rozliczać pracowników według nowych zasad. Aby rozwiać wątpliwości pracodawców, poprosiliśmy resort finansów o wyjaśnienie kwestii, które według ekspertów nie zostały jednoznacznie rozstrzygnięte w przepisach.

D GP: Jak należy stosować roczny limit zwolnienia w roku kalendarzowym, w którym podatnik ukończy 26 lat? Czy należy obliczyć wysokość limitu zwolnienia proporcjonalnie do liczby dni, w których w trakcie roku podatkowego podatnikowi przysługiwało zwolnienie (tj. do dnia urodzin), czy też nie jest konieczne obliczanie takiej proporcji i zwolnienie będzie stosowane w pełnej wysokości do przychodów otrzymanych do ukończenia 26. roku życia (czyli jeśli nie przekroczą one 35 636,67 zł w 2019 r., a od 2020 r. – 85 528 zł rocznie)?

M F: Nie obowiązuje żadna proporcja, o zwolnieniu decyduje wiek podatnika na dzień uzyskania przychodu. Oznacza to, że zwolnieniu podlega przychód, który podatnik otrzymał do ukończenia 26. roku życia, tj. do dnia 26. urodzin; przychody uzyskane po tym dniu podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych w ustawie o PIT.

D GP: W art. 4 ust. 1 ustawy nowelizującej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1394) w katalogu przepisów, które mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia 2019 r., nie wskazano art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej. Czy w związku z tym określony w art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej limit 35 636,67 zł odnosi się do przychodów osiągniętych na przestrzeni całego 2019 r., czy tylko do przychodów osiągniętych w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r.?

M F: W 2019 r. zwolnienie ma zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r. Przychody (dochody) uzyskane przed wejściem w życie nowelizacji podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych w ustawie o PIT. Wynika to z przepisu przejściowego normującego limit zwolnienia dla 2019 r. (art. 5 ust. 1 nowelizacji) i przepisu końcowego stanowiącego o tym, że ustawa wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2019 r. (art. 7).


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane