statystyki

Jak stosować przepisy obniżające PIT dla młodych? [WYJAŚNIENIA MF]

26.08.2019, 09:15; Aktualizacja: 26.08.2019, 09:22
PIT zero

PIT zeroźródło: ShutterStock

Od 1 sierpnia br. obowiązuje nowe zwolnienie podatkowe w PIT, z którego mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy oraz z umów-zleceń zawartych z firmą. Na łamach DGP zwracaliśmy uwagę, że regulacje te (a w szczególności przepisy przejściowe) budzą wiele pytań. To zaś w połączeniu z wejściem w życie nowelizacji w trakcie roku podatkowego i jej krótkim vacatio legis może sprawić poważne trudności płatnikom, którzy muszą rozliczać pracowników według nowych zasad. Aby rozwiać wątpliwości pracodawców, poprosiliśmy resort finansów o wyjaśnienie kwestii, które według ekspertów nie zostały jednoznacznie rozstrzygnięte w przepisach.

D GP: Jak należy stosować roczny limit zwolnienia w roku kalendarzowym, w którym podatnik ukończy 26 lat? Czy należy obliczyć wysokość limitu zwolnienia proporcjonalnie do liczby dni, w których w trakcie roku podatkowego podatnikowi przysługiwało zwolnienie (tj. do dnia urodzin), czy też nie jest konieczne obliczanie takiej proporcji i zwolnienie będzie stosowane w pełnej wysokości do przychodów otrzymanych do ukończenia 26. roku życia (czyli jeśli nie przekroczą one 35 636,67 zł w 2019 r., a od 2020 r. – 85 528 zł rocznie)?

M F: Nie obowiązuje żadna proporcja, o zwolnieniu decyduje wiek podatnika na dzień uzyskania przychodu. Oznacza to, że zwolnieniu podlega przychód, który podatnik otrzymał do ukończenia 26. roku życia, tj. do dnia 26. urodzin; przychody uzyskane po tym dniu podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych w ustawie o PIT.

D GP: W art. 4 ust. 1 ustawy nowelizującej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1394) w katalogu przepisów, które mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia 2019 r., nie wskazano art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej. Czy w związku z tym określony w art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej limit 35 636,67 zł odnosi się do przychodów osiągniętych na przestrzeni całego 2019 r., czy tylko do przychodów osiągniętych w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r.?

M F: W 2019 r. zwolnienie ma zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r. Przychody (dochody) uzyskane przed wejściem w życie nowelizacji podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych w ustawie o PIT. Wynika to z przepisu przejściowego normującego limit zwolnienia dla 2019 r. (art. 5 ust. 1 nowelizacji) i przepisu końcowego stanowiącego o tym, że ustawa wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2019 r. (art. 7).


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane