Ministerstwo Finansów dotrzymało słowa i rozszerzyło dane autoryzacyjne do usługi Twój e-PIT. Nowa funkcjonalność już działa.

Wprowadzenie nowych zabezpieczeń w systemie to reakcja na nasze publikacje („Twój e-PIT umożliwia dostęp do tajemnicy skarbowej”, DGP nr 36/2018 „Luka w Twój e-PIT istnieje, Ministerstwo podjęło działania”, DGP nr 37/2018). Opisaliśmy, że jeden ze sposobów autoryzacji do nowej usługi fiskusa umożliwia wgląd do zeznań rocznych osobom do tego nieuprawnionym. Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie podało, że usługa Twój e-PIT w najbliższych dniach zostanie rozszerzona o nowe funkcjonalności. Są to: historia logowania, dodatkowy element autoryzacyjny oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi. Sprawdziliśmy i dodatkowy element autoryzacyjny już działa. Samo zalogowanie do systemu to obecnie za mało aby zobaczyć e-PITa. Konieczne jest podanie dodatkowej informacji – kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT za rok 2017 r.

Jak to działa? W pierwszej kolejności – tak jak dotychczas – podatnik musi podać przychód za 2017 r. oraz tylko jedną kwotę przychodu wykazaną w jednej z informacji otrzymanej od płatników, np. PIT-11, PIT-8C. Dotychczas było to wystarczające aby zobaczyć zeznanie roczne, co stwarzało ryzyko uzyskania dostępu do zeznań przez osoby nieuprawnione. Obecnie wpisanie tych danych nie daje wglądu do e-PITa sporządzonego przez KAS. Aby zobaczyć swojej zeznanie podatkowe, po zalogowaniu, należy dodatkowo wpisać kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT za rok 2017 r. Dopiero wówczas uzyskujemy wgląd do zeznania.
Nie działają jeszcze pozostałe elementy zapowiadanych zabezpieczeń tj.: historia logowania oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi. – Ich uruchomienie to kwestia najbliższych dni – poinformował w rozmowie z nami Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.