statystyki

Duże zmiany we wzorach informacji PIT-8C i PIT-11

autor: Agnieszka Pokojska10.12.2018, 07:27; Aktualizacja: 10.12.2018, 07:29
35 mln informacji PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, PIT 8-C otrzymuje rocznie fiskus od płatników.

35 mln informacji PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, PIT 8-C otrzymuje rocznie fiskus od płatników.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów zmieniło zakres danych wpisywanych w PIT-8C i PIT-11. Nowe wzory będą dotyczyć już rozliczeń za 2018 r. Wynika to z opublikowanego właśnie rozporządzenia z 22 listopada 2018 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. poz. 2237), które wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Grzegorz Ogórek, starszy menedżer w PwC, zwraca uwagę, że na formularzu PIT-8C już w rozliczeniu za 2018 r. płatnik będzie umieszczać wyłącznie informacje o uzyskanych przez podatnika dochodach kapitałowych. Chodzi na przykład o odpłatne zbycie papierów wartościowych i realizację praw z nich wynikających, odpłatne zbycie i realizację praw z pochodnych instrumentów finansowych, a także o objęcie udziałów i akcji w spółkach i spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny. Oznacza to, że w informacji tej nie będzie już trzeba podawać danych dotyczących przychodów z innych źródeł, w tym np. z tytułu podlegających opodatkowaniu prezentów i świadczeń od kontrahentów.

– Te kategorie dochodów powinny być teraz wykazywane na formularzu PIT-11, w sekcji F dotyczącej innych źródeł przychodu – wyjaśnia Grzegorz Ogórek.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane