Asesorzy zdobędą doświadczenie

Zgodnie z wpisem do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów zmiany mają umożliwić asesorom orzekanie m.in. w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, dotyczących demoralizacji i czynów karalnych nieletnich, a także leczenia osób uzależnionych od alkoholu oraz od środków odurzających i psychotropowych. Tak więc po zmianach będą oni mogli sądzić we wszystkich kategoriach spraw pozostających w zakresie właściwości wydziałów rodzinnych i nieletnich w sądach rejonowych.

Projektodawcy chcą dzięki temu osiągnąć dwa cele. Pierwszym ma być kadrowe wsparcie pierwszoinstancyjnych sądów rodzinnych. Drugi polegać ma na umożliwieniu asesorom „zdobywania doświadczenia orzeczniczego w obszarze sądownictwa rodzinnego i nieletnich, które w szczególnym stopniu skupione jest na zapewnieniu ochrony prawnej najsłabszym członkom społeczeństwa, tj. np. dzieciom i ich rodzinom, pacjentom szpitali psychiatrycznych, seniorom czy osobom z niepełnosprawnościami”.

Sądy rodzinne zasilą nowe kadry

Jak zauważa resort, asesura jest podstawową ścieżką dojścia do zawodu sędziego. Dlatego też, jego zdaniem, obecna sytuacja prawna, w której brak jest możliwości odbywania jej w wydziałach rodzinnych i nieletnich, utrudnia zdobywanie praktycznych umiejętności przez osoby, które mogłyby zostać sędziami orzekającymi w tym zakresie. Co więcej, obowiązujące dziś regulacje ograniczają dopływ nowych kadr sędziowskich do tych wydziałów, gdyż nierzadko asesorzy, którzy odbywali asesurę w innych wydziałach, po zakończeniu asesury nie są już zainteresowani zmianą pionu orzeczniczego. „Projektodawca jest przekonany, że proponowane zmiany przyczynią się w znacznym stopniu do zapewnienia bardziej sprawnego funkcjonowania sądownictwa rodzinnego, które powinno być priorytetem z uwagi na szczególny charakter spraw rozpoznawanych przez te sądy” – podkreśla MS.

Etap legislacyjny

Projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów