Byli małżonkowie podzielili się opieką nad dziećmi, jednak jeden z rodziców nie wywiązuje się z ustaleń. Co można zrobić w tej sytuacji? Odpowiada radca prawny Justyna Gruszka-Jeleń z kancelarii Jaroch Pakos.
W sytuacji gdy nie ma możliwości polubownego nakłonienia rodzica do realizowania ustaleń w zakresie kontaktów z dzieckiem, pozostaje ich przymusowe wykonanie. W tym celu istnieją przepisy prawa cywilnego, które mają pomóc rodzicom w egzekucji kontaktów.
Rodzic nie wywiązuje się z wcześniej ustalonej opieki nad dziećmi. Co można zrobić?
Przepisy dotyczące pomocy rodzicowi w egzekucji kontaktów dziecka z drugim rodzicem przewidują sankcję pieniężną za naruszenie obowiązków w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.
Sprawa z wniosku rodzica odbywa się przed sądem rejonowym rodzinnym. Wymaga wysłuchania obu stron i nierzadko także dziecka.
W pierwszej kolejności jest postępowanie wyjaśniające. Sąd,wysłuchując strony, bada następujące kwestie:
- dlaczego nie dochodzi do wykonywania kontaktów,
- jakie są przyczyny niewykonywania kontaktów,
- czy jest potrzeba zmiany ustaleń,
- czy ewentualnie istnieją jakieś przeszkody, że kontakty nie mogą być wykonywane w dotychczasowym kształcie.
Co dzieje się w przypadku gdy sąd dojdzie do wniosku, że któryś z rodziców działa na szkodę dziecka?
Na kolejnym etapie postępowania sąd może na wniosek jednego z rodziców zastosować sankcję pieniężną za ewidentne przeszkadzanie w kontaktach bądź za ich uporczywe niewykonywanie. Sankcje pieniężne mogą być dotkliwe, bowiem mogą sięgać kilkunastu tysięcy złotych.
Zagrożenie sankcją pieniężną za niewykonywanie kontaktów jest na tyle skuteczne, że tego typu postępowania najczęściej są skuteczne już po ich pierwszym etapie.