Czy potrzebne są zmiany w procedurze karnej, by Polska przestała przegrywać w Strasbourgu sprawy związane ze stosowaniem tymczasowego aresztowania? Jakie wyzwanie stawia przed sądownictwem zmiana pokoleniowa? Między innymi na te pytania poszukają odpowiedzi uczestnicy XIV Konferencji Fundacji Court Watch Polska (FCWP), która odbędzie się w Toruniu 20 września 2024 r.

– Chcemy, aby to spotkanie stało się platformą wymiany poglądów, doświadczeń i najlepszych praktyk, które przyczynią się do polepszenia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce – mówi Bartosz Pilitowski, prezes FCWP.

Jak co roku fundacja przedstawi najważniejsze wnioski z raportu „Obywatelski monitoring sądów”, powstającego przy współudziale wolontariuszy odwiedzających sądy w całej Polsce. Prezentacji będzie przysłuchiwał się wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, który potwierdził swój udział w konferencji. Tego samego dnia raport zostanie opublikowany w internecie.

Pokolenie Z idzie do sądu

Po omówieniu wniosków dotyczących obecnej kondycji wymiaru sprawiedliwości uczestnicy zastanowią się nad jego przyszłością. Szansom i wyzwaniom związanym ze zmianą pokoleniową będzie poświęcony panel „Pokolenie Z idzie do sądu (zeznawać, sądzić się, pracować)”, do którego organizatorzy zaprosili naukowców, prawników młodego pokolenia oraz przedstawiciela departamentu kadr i organizacji powszechnych i wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

– W dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie demografia, kultura i technologie nieustannie wpływają na nasze życie, niezwykle istotne jest, abyśmy zrozumieli i odpowiednio zareagowali na te zmiany. Nasza konferencja ma na celu nie tylko zidentyfikowanie tych szans i wyzwań, lecz także znalezienie praktycznych rozwiązań, które pozwolą nam wspólnie budować bardziej sprawiedliwy i efektywny system prawny – komentuje Bartosz Pilitowski.

Problem nadużywania w Polsce tymczasowego aresztowania

Nietypowo, bo w formule inspirowanej debatą oksfordzką, zostanie przedstawiony problem nadużywania w Polsce tymczasowego aresztowania. Prelegenci zostaną podzieleni na dwa zespoły, spośród których jeden będzie bronił zaproponowanej tezy, a zadaniem drugiego będzie jej oponowanie. W ten sposób odpowiedzą na pytanie: „czy zmiany przepisów kodeksu postępowania karnego są konieczne, by Polska przestała przegrywać sprawy związane ze stosowaniem tymczasowego aresztowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka?”. Co ważne w tej konwencji, podnoszonych podczas dyskusji argumentów nie należy utożsamiać z osobistymi poglądami uczestników. Zaproszenie do debaty przyjęli: sędzia Arkadiusz Krupa, prokurator dr Michał Gabriel-Węglowski oraz adwokaci Marta Hermanowicz i Paweł Dziekański.

Konferencja jest bezpłatna. Odbędzie się w formule hybrydowej. Liczba miejsc stacjonarnych jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie internetowej www.court watch.pl. Rejestracja dotyczy także uczestników online i jest wymagana, by otrzymać link do zamkniętej transmisji – w tym roku wydarzenie nie będzie transmitowane w mediach społecznościowych.

XIV Konferencja FCWP odbywa się pod patronatem medialnym Dziennika Gazety Prawnej.©℗