W Trybunale Konstytucyjnym odbędzie się rozprawa dotycząca konstytucyjności wydawania przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego poleceń w związku z przygotowaniem wyborów korespondencyjnych w 2020 r., w oparciu o przepisy "antycovidowe".

Poprzednio rozprawa była wyznaczona na 26 marca. Jeszcze wcześniej - 19 marca.

W składzie orzekającym zasiądą sędzia Stanisław Piotrowicz jako przewodniczący, sędzia Krystyna Pawłowicz, jako sprawozdawca, prezes TK Julia Przyłębska, sędzia Bartłomiej Sochański oraz sędzia Rafał Wojciechowski.

Wybory korespondencyjne. Posłowie kwestionują polecenia byłego premiera Mateusza Morawieckiego

Wniosek o zbadanie sprawy trafił do TK 8 grudnia 2023 r. Grupa posłów zażądała stwierdzenia niezgodności z ustawą zasadniczą dwóch przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. ustawy covidowej).

Konkretnie chodziło o zbadanie zgodności art. 11 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, rozumianego w ten sposób, że nie odnosi się do poleceń wydanych w związku z przygotowaniem wyborów w stanie epidemii z zasadą współdziałania władz wynikającą z preambuły Konstytucji, art. 2 w zw. z art. 87 ust 1, art. 68 ust. 4 oraz art. 7 w zw. z art. 148 pkt 4 i w zw. z art. 146 ust. 1, 2 oraz 4 pkt 7 Konstytucji; a w razie nieuwzględnienia wniosku, o zbadanie zgodności art. 11h ust. 3 ustawy covidowej (rozumianego w ten sposób, że nie odnosi się do poleceń wydanych w związku z przygotowaniem wyborów w stanie epidemii z zasadą współdziałania władz wynikającą z preambuły Konstytucji, art. 2, art. 68 ust. 4 oraz art. 7 w zw. z art. 148 pkt 4 i w zw. z art. 146 ust. 1, 2 oraz 4 pkt 7 Konstytucji.

Przepisy te były podstawą prawną decyzji prezesa Rady Ministrów polecających Poczcie Polskiej S.A. i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. realizację działań zmierzających do przygotowania i przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym.

Wyłączenie Piotrowicza i Pawłowicz

Sejm, jako uczestnik postępowania, pismami z 13 lutego br. wniósł o wyłączenie ze składu orzekającego dwojga sędziów TK: Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

Postanowieniami z 6 i 7 marca br. Trybunał Konstytucyjny wnioski te oddalił.