Podczas przypadającego w najbliższą sobotę Dnia Otwartego Notariatu każdy będzie mógł zasięgnąć bezpłatnej porady u dyżurujących w wielu miastach notariuszy. Jest o co pytać, choćby w związku z wchodzącymi dziś w życie zmianami w prawie spadkowym. Eksperci odpowiedzą jednak także na inne pytania związane z wykonywanymi przez nich czynnościami.

Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się już po raz 14. W tym roku 18 listopada notariusze w 19 miastach w Polsce, w godz. 10–16 (lista z adresami i numerami telefonów dostępna na stronie www.porozmawiajznotariuszem.pl), będą udzielali bezpłatnych porad prawnych. Kontakt będzie możliwy też na czacie i podczas streamingu na żywo na facebookowym profilu o tej samej nazwie co strona internetowa.

– Nasza akcja co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wiele osób już kieruje do nas zapytania. Najwięcej, jak co roku, dotyczy spraw związanych z dziedziczeniem. Coraz więcej osób chce w testamencie zdecydować o tym, kogo uczyni spadkobiercą, a kogo nie. Chcą wiedzieć, co zrobić, by niewdzięczne dziecko nie odziedziczyło majątku lub jak lepiej zabezpieczyć dziecko, które się nimi opiekuje. Dlatego też tematem przewodnim tegorocznej edycji są zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w tym roku w maju, wprowadzające m.in. możliwość obniżenia zachowku, rozłożenia go na raty oraz odroczenia terminu jego płatności. A także kolejne, które wchodzą w życie 15 listopada – mówi Anna Sado z Krajowej Rady Notarialnej.

Te ostatnie dotyczą ułatwień w odrzuceniu spadku przez małoletniego, rozszerzają przesłanki uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia oraz zawężają krąg spadkobierców ustawowych w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił najbliższych.

– Spadki i dziedziczenie to zagadnienia, z którymi notariusz jest najczęściej kojarzony, podobnie jak umowy sprzedaży nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że notariusza można i należy pytać także o sprawy związane m.in. z umowami majątkowymi małżeńskimi, zabezpieczaniem należności hipoteką, sukcesją przedsiębiorstwa czy ustanowieniem pełnomocnika. Wachlarz czynności notarialnych jest naprawdę szeroki. Warto skonsultować się z notariuszem przed podjęciem decyzji ważnych dla naszego majątku – wyjaśniła notariusz Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu.

Notariusz Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej, przypomina, że bezpłatnych informacji prawnych notariusze udzielają przez cały rok przy dokonywaniu czynności notarialnej.

– Wynika to ze specyfiki zawodu i obowiązku notariusza pozostania bezstronnym oraz zadbania o bezpieczeństwo prawne wszystkich stron czynności notarialnej. Tym m.in. notariusze różnią się od adwokatów czy radców prawnych, których zadaniem jest dbanie o interesy reprezentowanej strony – tłumaczy Szymon Kołodziej.

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych oraz spółkę Rejestry Notarialne. DGP objęła wydarzenie patronatem.©℗