– Wygładzamy nasze projekty przywracające praworządność, dopracowujemy przepisy przejściowe, chcemy być gotowi przed pierwszym posiedzeniem nowego Sejmu – mówi DGP Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Chodzi o zaprezentowane podczas III Kongresu Prawników Polskich dokumenty, w których znalazły się propozycje zmian w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Przewidują one m.in. cofnięcie awansów sędziowskich, za które odpowiada obecna Krajowa Rada Sądownictwa, wyłonienie nowych członków KRS przez samo środowisko w wyborach bezpośrednich czy uporządkowanie systemu dyscyplinarnego sędziów oraz wprowadzenie nowych zasad delegacji sędziów.

– Obecnie projekty są dopieszczane przez czołowych legislatorów. Przygotowywana jest również ocena skutków regulacji. Mamy plan, aby przedstawić decydentom efekty tych prac przed 13 listopada, aby Sejm nowej kadencji mógł od razu rozpocząć ich procedowanie – tłumaczy sędzia Markiewicz, zaznaczając przy tym jednak, że nie wie, co przyszła większość parlamentarna z nimi zrobi.

– My mamy konkretne pomysły, dobre pomysły, ale to od woli polityków będzie zależało, czy staną się one obowiązującym prawem – podkreśla prezes SSP „Iustitia”.

Niemal wszystkie partie opozycyjne, które zapewne już za chwilę staną się koalicją rządzącą, zapowiadały, że przygotowane przez środowisko prawnicze projekty będą wyznaczały kierunki prac parlamentarnych zmierzających do odwrócenia zmian dokonanych w ciągu ostatnich ośmiu lat w zakresie wymiaru sprawiedliwości.

– Popieramy projekty ustaw naprawczych przygotowane przez organizacje pozarządowe, zgodnie z którymi część sędziowską KRS będą wybierali sędziowie w wyborach powszechnych. To umożliwi powrót do praworządnych nominacji na urzędy sędziowskie – podkreślała w odpowiedzi na pytania DGP Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka KO.

Z kolei Lewica już za poprzedniej kadencji Sejmu przygotowała i złożyła do laski marszałkowskiej własny projekt zmian w ustawie o KRS, co jednak istotne, jej pomysły są co do zasady zbieżne z tym, co proponuje SSP „Iustitia”. Jak bowiem tłumaczył w odpowiedzi na pytania DGP Marek Kacprzak, rzecznik prasowy tej partii, projekt przewiduje, że członkowie KRS, jako reprezentanci władzy sądowniczej, zgodnie ze standardem europejskim będą wybierani przez sędziów.

– Wybory powinny mieć charakter bezpośredni i tajny. Prawo do zgłaszania kandydatów powinny mieć grupa sędziów, samorządy prawnicze, grupa obywateli oraz organy uprawnione do nadawania stopni naukowych w zakresie nauk prawnych – wylicza Kacprzak. ©℗