Wniesienie pisma do sądu mailem, czy za pośrednictwem platformy ePUAP, nie wywołuje skutków procesowych - wskazał w jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu zastrzeżono, że strona powinna zostać poinformowana o bezskuteczności tej czynności "w trybie pozaprocesowym".

O zapadłym orzeczeniu dotyczącym tej kwestii poinformowano niedawno w komunikacie na stronie SN, na której zamieszczono także pełne pisemne uzasadnienie postanowienia zapadłego w Izbie Cywilnej w składzie trojga sędziów pod przewodnictwem I prezes SN Małgorzaty Manowskiej. SN rozpatrywał zażalenie na postanowienie sądu apelacyjnego o odrzuceniu skargi kasacyjnej.

W uzasadnieniu swojego postanowienia SN wskazał, że "zasadniczą, dopuszczalną drogą złożenia pisma procesowego jest wniesienie go do sądu".

"Przepisy o charakterze formalnym nie przewidują innej drogi wniesienia pisma procesowego do sądu niż złożenie go w siedzibie sądu, w biurze podawczym, za pośrednictwem określonego operatora pocztowego lub – w sytuacjach przewidzianych w przepisach szczególnych – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego albo innego niż operator pocztowy podmiotu uprawnionego np. kapitana statku" - zaznaczono w komunikacie. Ponieważ jednak - jak zastrzegł SN - sytuacje nieskładania pisma na biurze podawczym są wyjątkami od ogólnej zasady wnoszenia pism procesowych, to "nie mogą być interpretowane rozszerzająco".

Jednocześnie SN przypomniał, że system teleinformatyczny, o którym mówią obecnie przepisy i za pośrednictwem którego można złożyć pismo procesowe, to "specjalny system obsługujący konkretne postępowanie sądowe, np. postępowanie upominawcze, postępowanie rejestrowe".

"Nie jest takim systemem elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (e-PUAP), służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej. Platforma ta nie została przewidziana w przepisach regulujących postępowanie cywilne, jako droga kontaktowania się stron z sądem w postępowaniu sądowym" - podkreślił SN.

W związku z tym w uzasadnieniu postanowienia wskazano, że "dopóki ustawodawca nie otworzy szerszej - uwzględniającej rozwój technologii - drogi wnoszenia pism procesowych, przesłanie pisma do sądu mailem czy też za pośrednictwem platformy e-PUAP nie wywołuje skutków procesowych". Takie przesłanie pisma - jak zaznaczył SN - nie wymaga podjęcia przez sąd czynności o charakterze faktycznym i procesowym, czyli na przykład wydrukowania załącznika do maila i wezwania do podpisania wydruku, albo wezwania do usunięcia ewentualnych jego braków formalnych, gdyż de facto nie jest to pismo procesowe.

"Strona powinna natomiast zostać poinformowana o bezskuteczności wniesienia +pisma+ drogą mailową lub za pośrednictwem platformy e-PUAP w trybie pozaprocesowym" - zastrzegł SN. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mrr/