Przy okazji rozporządzenie usuwa kilka luk oraz wątpliwości interpretacyjnych. Przykładowo projektowane przepisy wykonawcze jednoznacznie rozstrzygają, który organ jest uprawniony do obniżenia stopnia (co nie zawsze było jasne w przypadku zmiany korpusu), wprowadzając zasadę, że organem właściwym do obniżenia stopnia jest ten, który go nadał.
Oprócz tego projektowane rozporządzenie ma wypełnić lukę prawną dotyczącą sytuacji, w których zachodzi potrzeba anulowania awansu w procesie nadawania stopnia.
„Przygotowanie dokumentacji w tym zakresie oraz nadanie stopnia w dokumencie przez organ uprawniony następuje dużo wcześniej niż data nadania stopnia oraz wręczenia tego aktu. Stąd konieczność wskazania organu uprawnionego do anulowania formalnie nadanego już stopnia” – czytamy w uzasadnieniu.
Zgodnie z projektowanymi regulacjami w takich sytuacjach organ, który wnioskował o nadanie stopnia, będzie obowiązany niezwłocznie pisemnie powiadomić o tym fakcie organ uprawniony do jego nadania, co będzie równoznaczne z wycofaniem wniosku.
W projektowanym rozporządzeniu dodano również zupełnie nowe stanowiska, takie jak stanowisko legislatora w strukturze Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz stanowisko szefa kuchni w korpusie chorążych w strukturze jednostek organizacyjnych formacji. Będzie też nowe stanowisko na uczelni SW, czyli w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki, a mianowicie zastępcy kanclerza. Ma to być podyktowane coraz bardziej rozbudowaną strukturą organizacyjną uczelni i poszerzeniem katalogu jej zadań. Funkcjonariusz pełniący służbę na tym stanowisku będzie mógł otrzymać stopień pułkownika SW.©℗
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do uzgodnień