Podczas zorganizowanej w ostatni czwartek konferencji Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało projekt zmian, które mają zrewolucjonizować zasady sprzedaży gruntów pozostających w użytkowaniu wieczystym. Resort nie szykuje jednak nowego projektu tylko wraca do propozycji reformy z września 2021 r., która od niemal roku tkwi w resortowej zamrażarce.

Jak szacuje MRiT, na prawie użytkowania wieczystego nadal funkcjonuje ponad 405 tys. gruntów. Rozwiązanie ma swoje korzenie jeszcze w czasach PRL i – jak wskazuje resort – zupełnie nie przystaje do obecnej rzeczywistości. Nowe zasady mają być korzystne zarówno dla przedsiębiorców i inwestorów, jak i obywateli. Docelowo mają też całkowicie wyeliminować użytkowanie wieczyste. Jak zaznacza resort, obecnie właściciel gruntu (w praktyce gmina lub Skarb Państwa) nie ma możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego, ponieważ nie ustalono reguł odpłatności za wykupienie gruntu przez inwestora. To z kolei powoduje, że tego typu nieruchomości nie cieszyły się do tej pory zainteresowaniem inwestorów. Teraz kwoty mają być jasne i przejrzyste, a przedsiębiorca ma nabywać grunt na podstawie złożonego wniosku. Organy publiczne nie będą mogły odmówić.
Jak będą kształtować się ceny? Zgodnie z zapowiedziami resortu cena gruntu należącego do Skarbu Państwa ma wynieść 20-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste (do 60 proc. wartości gruntu) w przypadku płatności jednorazowej, natomiast 25-krotność przy opłacie ratalnej. W przypadku nieruchomości należących do samorządów cena ma wynieść minimum 20-krotność opłaty, jednak nie więcej niż wartość ziemi. Na dodatkowe korzyści będą mogli liczyć ci, którzy będą chcieli nabyć grunt na cele mieszkaniowe. Resort przewiduje, że zmiany mają zacząć obowiązywać już w przyszłym roku.
– Koniec z niepewnością co do podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste lub co do przedłużenia okresu obowiązywania umowy. Zagwarantowanie stabilnego prawa do gruntu przełoży się na wzrost potencjału gospodarczego kraju – stwierdził podczas konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Już we wrześniu 2021 r. do konsultacji trafił projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, również przygotowany przez resort rozwoju. Cel reformy był ten sam – likwidacja przestarzałego użytkowania wieczystego. Projekt zakładał także ustalenie konkretnych progów kwotowych w momencie wykupywania gruntu przez przedsiębiorcę. W sprawie nowelizacji wypowiedziały się wówczas organizacje reprezentujące biznes czy samorządy (m.in. Związek Powiatów Polskich i Konfederacja Lewiatan), które co do zasady pozytywnie oceniały propozycję resortu. Jednak od lutego 2022 r. z projektem nic się nie działo. O to, czy zapowiadana podczas czwartkowej konferencji reforma jest kontynuacją prac nad poprzednim projektem, czy jednak nowym pomysłem, zapytaliśmy resort rozwoju. Jak wynika z odpowiedzi ministerstwa, rzeczywiście „odkurzono” poprzednią propozycję. Resort deklaruje jednak, że projekt zostanie poszerzony.
– Trwają prace nad aktualizacją wpisu do wykazu (prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów- red.) o rozwiązania zakładające m. in. przyznanie roszczenia o sprzedaż gruntu na rzecz użytkownika wieczystego – zaznacza w odpowiedzi MRiT. ©℗