Rząd zatwierdził wczoraj nowelizację prawa o notariacie. Rozszerzy ona kompetencje rejentów o dokonywanie wpisów do ksiąg wieczystych oraz wydawanie nakazów zapłaty (w prostych niespornych sprawach).

W tym pierwszym przypadku chodzi o wpisy związane z ustanowieniem odrębnej własności lokali, obciążeniem ich ograniczonymi prawami rzeczowymi, a także innymi roszczeniami związanymi z tym lokalem. Wedle proponowanych przez resort sprawiedliwości przepisów każdy będzie mógł wybrać, czy woli złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej za pośrednictwem notariusza, czy też, jak obecnie – sądu. Ministerstwo liczy, że zmianę odczują zwłaszcza kredytobiorcy, którzy do czasu ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej ponoszą wyższe koszty kredytu związane z ubezpieczeniem pomostowym. Dzięki skorzystaniu z pośrednictwa notariusza cała procedura zakończy się dla nich szybciej.
Z kolei jeśli chodzi o wprowadzane notarialne nakazy zapłaty, to będą one ograniczone do roszczeń niewątpliwych i bezspornych, wykazywanych dokumentami załączonymi do wniosku o wydanie nakazu. Jeżeli dłużnik nie wniesie sprzeciwu, nakaz będzie stanowił tytuł egzekucyjny. Oczywiście stanie się podstawą do prowadzenia egzekucji dopiero po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności.
Wniosek o wydanie notarialnego nakazu zapłaty będzie można złożyć u dowolnego notariusza, który będzie dysponował zaświadczeniem wydawanym przez ministra sprawiedliwości. Notarialny nakaz zapłaty będzie mógł opiewać na maksymalnie 75 tys. zł.
– Celem projektu jest odciążenie sądów od czynności prostych i bezspornych oraz skrócenie czasu oczekiwania na rozpoznanie tych spraw – deklaruje MS.
Jednocześnie, ze względu na przeniesienie na notariuszy kompetencji sądowych, zwiększony zostanie nadzór nad nimi. Projekt przewiduje m.in. obligatoryjne zawieszenie notariusza w czynnościach zawodowych, jeżeli jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.©℗
Etap legislacyjny
Projekt przyjęty przez Radę Ministrów