- Badania nad przestępczością i ciemnymi ulicami
- Tymczasem zdaniem kryminologów słabe oświetlenie lub jego brak jest jednym z czynników sprzyjających przestępczości. - Oświetlenie miejsc publicznych poprawia bezpieczeństwo zarówno na poziomie kryminalnym, jak i drogowym. Zostało to potwierdzone w szeregu badań - mówi prof. Paweł Waszkiewicz z Katedry Kryminalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. - Nie jest to oczywiście tożsame z tym, że wyłączenie świateł w każdym parku będzie skutkowało jego przemianą w „no go zone”. Nieprzypadkowo jednak latarnie czy lampy parkowe są jednym z pierwszych celów demolowania przez głównie intoksykowane osoby. Z drugiej strony mocne oświetlanie budynków publicznych przez całą noc nie przynosi korzyści na poziomie bezpieczeństwa, lecz raczej estetyki - zastrzega prof. Waszkiewicz.
- Oświetlone ulice zwiększają bezpieczeństwo
- Rządowa pomoc dla samorządów
- W ubiegłym tygodniu Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, zapowiedział, że Polska nie może sobie pozwolić na wyłączanie oświetlenia ulic. W piątek natomiast do konsultacji trafił projekt założeń do projektu ustawy o szczególnym wsparciu dla odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego w związku z sytuacją na rynku energii, zakładający wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,244 zł/MWh, co i tak stanowi 40-proc. wzrost względem średniej wysokości taryf zatwierdzanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na rok 2022.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama