Sejm odrzucił senacki wniosek o rezygnację z prac nad ustawą o wpieraniu i resocjalizacji nieletnich. Akt prawny trafił już na biurko prezydenta, jednak organizacje pozarządowe nadal apelują o weto.

Podczas ostatniego posiedzenia izba wyższa zadecydowała o odrzuceniu w całości ustawy, której projektodawcą jest Ministerstwo Sprawiedliwości. W swoim stanowisku podkreślała, że ustawa zawiera „liczne rozwiązania o restrykcyjnym, opresyjnym i niepostępowym charakterze” i nie rozwiązuje systemowych problemów, a wręcz może doprowadzić do powstania nowych. Uwagi Senatu trafiły do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, jednak posłowie odrzucili wniosek w całości. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta, jednak zawarte w niej rozwiązania nadal budzą sprzeciw części środowisk związanych z oświatą. Iga Kazimierczyk, prezeska fundacji Przestrzeń dla Edukacji, zainicjowała w sieci protest przeciwko nowemu prawu. Petycję, w której znalazł się apel do prezydenta o zawetowanie ustawy, do momentu zamknięcia wydania podpisało niemal 2,5 tys. osób. Jednym z głównych zarzutów zawartych w stanowisku jest przeniesienie na dyrektorów szkół uprawnień, które do tej pory przysługiwały jedynie sądom opiekuńczym. „Dyrektorom szkół ustawa nadaje uprawnienia właściwie dla sądów – osądzenia i karania uczniów bez konieczności zgłaszania sprawy na policję. To pomylenie porządków, które w sposób zasadniczy ingeruje w funkcję szkoły” – zaznaczono w petycji.
Autorzy apelu zarzucają rozwiązaniom ustawowym także brak odniesienia do współczesności i powrót do rozwiązań z czasów PRL, choć paradoksalnie jednym z głównych celów nowego aktu prawnego miało być wyeliminowanie przestarzałych rozwiązań obecnie obowiązującej ustawy, uchwalonej jeszcze w latach 80. (ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, Dz.U. z 2018 r. poz. 966).
„Wprowadzanie do życia szkoły sformalizowanych kar, do tej pory zarezerwowanych dla jurysdykcji sądów, niewątpliwie zaowocuje zwiększeniem poziomu wykluczenia społecznego i stygmatyzacji dzieci i młodzieży w systemie edukacyjnym” – podkreślono w apelu.
Przypomnijmy, że uchwalona przez Sejm ustawa ma m.in.: wprowadzić nową instytucję okręgowych ośrodków wychowawczych, ustalić minimalną granicę wieku (na poziomie 10 lat), od której małoletni będzie mógł odpowiadać za demoralizację, a także kompleksowo uregulować procedurę sądową w sprawach z udziałem nieletnich.©℗
Etap legislacyjny
Ustawa czeka na podpis prezydenta