Przepis, który nie pozwala doktorowi prawa z doświadczeniem zawodowym w Prokuratorii Generalnej RP zostać adwokatem bez odbycia aplikacji i zdania egzaminu, jest niekonstytucyjny
- Kto może zostać adwokatem
- Prawniczka wystąpiła zatem do TK, domagając się zbadania zgodności prawa o adwokaturze w zakresie, w jakim odmawia ono określonych uprawnień osobom zatrudnionym w Prokuratorii Generalnej RP na stanowisku asystenta radcy (w tym specjalisty i głównego specjalisty), z art. 2 (demokratyczne państwo prawa), art. 32 ust. 1 i 2 (równość wobec prawa i zakaz dyskryminacji) oraz art. 65 ust. 1 (wolność wyboru zawodu) Konstytucji RP.
- Nierówne traktowanie asystentów radców PG
Kto może zostać adwokatem
Prawniczka wystąpiła zatem do TK, domagając się zbadania zgodności prawa o adwokaturze w zakresie, w jakim odmawia ono określonych uprawnień osobom zatrudnionym w Prokuratorii Generalnej RP na stanowisku asystenta radcy (w tym specjalisty i głównego specjalisty), z art. 2 (demokratyczne państwo prawa), art. 32 ust. 1 i 2 (równość wobec prawa i zakaz dyskryminacji) oraz art. 65 ust. 1 (wolność wyboru zawodu) Konstytucji RP.
Nierówne traktowanie asystentów radców PG
orzecznictwo